15. kwietnia. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Sztuki

0
fot. archiwum
Kartka z kalendarza – 15. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:35, a zajdzie o 19:36. Imieniny obchodzą m.in.: Anastazja, Cezary, Olimpia, Piotr, Sylwester, Teodor i Tytus. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Sztuki. Oprócz tego, 15. kwietnia to także Światowy Dzień Trzeźwości i Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Cytat na dziś: „Co należy zrobić po upadku? To co robią dzieci: podnieść się.” – Aldous Huxley.

Światowy Dzień Sztuki
Na całym świecie obchodzony jest dzień sztuki. To dobry moment na to, by oddać hołd wszystkim twórcom, artystom, osobom pracującym w obszarze sztuki – różnych dziedzin. Data święta jest nieprzypadkowa, bowiem wybrano ją na podstawie daty urodzin jednego najwybitniejszych twórców historii, sztuki, wielu innych dziedzin, tj. Leonarda Da Vinci. Warto zaznajomić się z dziełami wybitnego twórcy i geniuszem Da Vinci. Uznawany jest on za symbol tworzenia i człowieka renesansu, który odnosił sukcesy w wielu dziedzinach. Święto to ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę sztuki w życiu nas wszystkich. Zachęcamy, by to właśnie dziś oddać się pasji tworzenia, szukać inspiracji i poczuć się jak prawdziwy artysta.


Światowy Dzień Trzeźwości
15. kwietnia na całym świecie obchodzony jest dzień trzeźwości. WHO apeluje, by tego dnia zrezygnować ze spożywania jakichkolwiek alkoholi. Alkoholizm to jedna z najpoważniejszych chorób, na którą w skali całego świata umiera rocznie ponad 2,5 miliona ludzi. W Polsce – według oficjalnych danych, choć prawdopodobnie są niedoszacowane – z alkoholizmem zmaga się ponad milion osób. Niestety wciąż choroba ta jest tematem tabu, a wiele osób nie potrafi sobie z nią poradzić. Jeśli zatem chcesz uczcić Światowy Dzień Trzeźwości – poczytaj więcej na jego temat i wznieś toast wodą lub sokiem za tych, którzy uzależnionym pomagają, za tych którzy wychodzą z nałogu i tych, którym udało się powrócić do trzeźwości.


Międzynarodowy Dzień Kombatanta
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Kombatanta. To święto, które ma na celu upamiętnienie wszystkich żołnierzy, osób cywilnych, którzy walczyli o wolność i niepodległość swoich państw. To także dobry moment na to, by wspomnieć i oddać hołd tym, którzy broniąc swojej ojczyzny stracili życie. Ludziom tym należą się słowa najwyższego uznania za odwagę, za wolę walki o niepodległość, za to, że ich postawa i życie są godne naśladowania, a oni sami wykazali się niezwykłą odwagą.

Dodajmy, że słowo kombatant pochodzi z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „towarzysza broni”. W Polsce za kombatantów uznaje się wszystkie osoby, które walczyły w II wojnie światowej, powstaniach narodowych, a także tych, którzy pomagali Żydom, udzielali im schronienia oraz prowadzili nauczanie w czasie okupacji.