21. kwietnia. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji

0
Obraz athree23 z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 21. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:22, a zajdzie o 19:46. Imieniny obchodzą m.in.: Aleksandra, Anastazy, Anzelm, Konrad, Apoloniusz, Bartłomiej, Bartosz i Feliks. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji. Oprócz tego, na dziś przypada także nietypowe, rzymskie święto znane pod nazwą „Parilia”.

Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji

21. kwietnia na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji. To święto, które ma promować nowoczesne, oryginalne, kreatywne rozwiązania i pomysły. Ten dzień celebrować mogą wszyscy Ci, którzy nie boją się sięgać do wyobraźni, myśleć niestereotypowo, tworzyć, walczyć o możliwość realizacji swoich pomysłów. Przypomnijmy, że bez ludzi kreatywnych, odważnych, chętnych do działania, dziś nie moglibyśmy korzystać z wielu wynalazków i powszechnych rozwiązań. Na świecie, tego dnia zachęca się ludzi do twórczego działania, do wykorzystywania swoich zasobów, tworzenia i dzielenia się swoimi pomysłami. Jeśli chcesz uczcić to święto – działaj i bądź kreatywny! Dzięki temu zagwarantujesz sobie i całej ludzkości rozwój.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Parilia

To obchodzone w Starożytnym Rzymie święto, które przypada na 21. kwietnia. Tego dnia rzymianie oddawali cześć bogini Pales, która była opiekunką pasterzy i ich trzody. Najpierw kojarzone było głównie ze świętem ludowym – mieszkańcy wsi dbali jak w żadne inne dni o owce, które myto, by zapobiec wszelkim chorobom i zarazom. Następnie Parilia przeniknęła do Rzymu i tam świętowana była jako urodziny miasta. Dodatkowo, z biegiem czasu ludność przyjęła, że to właśnie 21. kwietnia jest datą założenia Rzymu.

Parilia wiązała się z wieloma, niezwykle hucznymi obchodami, które celebrowane były w całym Rzymie. Każda dzielnica przygotowywała coś specjalnego – rozpalano ogniska, tańczono wokół nich. Nie brakowało także wielkich uczt. Dodajmy, że do ognisk składano ofiarę, ale żaden człowiek ani zwierzę nie mogło tego dnia stracić życia. Westalki wrzucały do ognia mieszaninę krwi konia (którego składano w ofierze w dniu święta Marsa) z ziołami i to właśnie tę miksturę spalano. Dodatkowo, w dniu tego święta sprzątano budynki gospodarcze, wieszano wieńce na ich drzwiach, w kuchniach – na ogniu rozkładano oliwki, rozmaryn, drzewo laurowe. Mieszkańcy starożytnego Rzymu modlili się także o błogosławieństwo bogini Pales, proszono też by przebaczyła winę pasterzom. Błagano też o czystą wodę i ochronę przed zarazą. Co ciekawe, wszystkie ceremoniały modlitewne powtarzano czterokrotnie, a ludzie pili także miksturę mleka z winem, tańczyli i skakali nad ogniem przez długie godziny.

Reklama