28. kwietnia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Sera Camembert

0
Obraz Daniel Albany z Pixabay

Kartka z kalendarza – 28. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:08, a zajdzie o 19:58. Imieniny obchodzą m.in.: Waleria, Paweł, Joanna, Ludwik, Marek, Patrycjusz, Przybycześć i Teodora. Dziś obchodzimy m.in. dzień uwielbianego przez wielu smakoszy sera camembert. Oprócz tego, na dziś przypada także Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

To święto, które poświęcone jest pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe. Jego ustanowienie związane było z tym, by skupić uwagę na pracownikach, którzy są narażeni na różnego rodzaju zagrożenia w pracy. Święto – zgodnie z założeniami – ma dawać impuls do wprowadzania zmian i polepszania warunków pracy. Pierwsze obchody odbyły się w 1989 roku w Kanadzie, a od 1996 roku święto ma charakter międzynarodowy. Tego dnia w wielu zakładach pracy organizuje się różnego rodzaju spotkania, szkolenia dot. bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego symbolem jest zapalona świeca – to zarówno dzień żałoby i wspomnień, ale także okazja do szkoleń i wielu akcji.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy to święto, które proklamowane zostało w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych. W 19 krajach zostało oficjalnie uznane przez rządy. Związane jest ze świętem, o którym pisaliśmy wyżej. Jego obchody związane są ze zwracaniem uwagi na stałe działania (i ich podejmowanie) ku polepszaniu warunków bezpieczeństwa osób pracujących, a także ochrony zdrowia pracowników. W Polsce dzień ten oficjalnie obchodzony jest od 2003 na mocy uchwały Sejmu RP.

Dzień Sera Camembert

To okazja do świętowania dla wszystkich smakoszy. Pyszna, delikatna skórka i kremowe wnętrze – tak w skrócie można byłoby opisać wygląd i konsystencję tego pysznego, francuskiego sera. Jego receptura powstała w 1791 roku w regionie Normandii – a dokładniej miasteczku, które nazywa się… Camembert. Produkowany jest z niepasteryzowanego mleka krowiego, a sławę zyskał dzięki Napoleonowi III, który gdy pierwszy raz go spróbował, kazał sobie dostarczać jego świeże dostawy regularnie. Do dziś bardzo popularne są tradycyjne, drewniane pudełeczka, w które tradycyjnie powinien być zapakowany ten produkt. Najlepszy sposób na świętowanie tego dnia? Oczywiście smakując Camembert…