1. maja. Dziś obchodzimy m.in. Święto Pracy, ale także… Ogólnopolskie Święto Kaszanki

0
Obraz Gerhard Bögner z Pixabay

Kartka z kalendarza – 1. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:02, a zajdzie o 20:03. Imieniny obchodzą m.in.: Jeremi, Aniela, Berta, Floryna, Jakub, Julian, Orencjusz, Petronela i Tamara. Dziś obchodzimy m.in. Święto Pracy, które dawniej kojarzyło się z kolorowymi pochodami. Oprócz tego 1. maja to także Dzień Dronów, Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa, Ogólnopolskie Święto Kaszanki oraz Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników.

Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, czyli znane nam wszystkim Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej. Zostało ustanowione w 1890 roku i obchodzone jest corocznie 1. maja. W Polsce jest od 1950 roku świętem państwowym. Na świecie wprowadzono je celem upamiętnienia strajku robotników z 01.05.1886, który zapoczątkował w USA kampanię na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Obecnie Święto Pracy dla większości młodych Polaków oznacza po prostu rozpoczęcie długiego, majowego weekendu. Dawniej, w czasach słusznie minionych, było jednym z najważniejszych propagandowych wydarzeń w PRL. Organizowano wówczas huczne parady, pochody, o których wciąż z rozrzewnieniem mówi wielu naszych rodaków.

Dzień Dronów

To dzień poświęcony małym latającym obiektom, które szturmem wdarły się na rynek i są coraz szerzej wykonywane. Uważa się, że drony to przyszłość i wykorzystywane będą przy niewielkich transportach, przez wojsko, przez media i indywidualnych użytkowników. Dodatkowo, drony coraz częściej używane są także przez fotografów, sportowców, a także ratowników. Jeśli macie drona – to dziś jest dobry dzień, by sprawdzić jego możliwości.

Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa

Czy może być lepsze święto na początek majówki? Jeśli jeszcze nie wstydzicie się swojej cielesności, to idealna opcja dla Was. Trzeba jednak uważać, bo prognozy pogody nie zapowiadają upałów, więc można się przeziębić. Powstanie Światowego Dnia Nagiego Ogrodnictwa było zainspirowane Dniem Nagiej Jazdy na Rowerze…  Nagie ogrodnictwo – zgodnie z założeniami – nie ma na celu epatowania nagością i jej promocji, a bliski i bezpośredni (dosłownie) kontakt z naturą, akceptację własnego ciała, itd. Uważajcie, by nikogo nie zgorszyć 😊

Ogólnopolskie Święto Kaszanki

To kolejne święto idealnie wpisujące się w majówkę, wszak to właśnie 1. maja uznaje się za początek sezonu grillowego, a nic lepiej nie smakuje od ugrillowanej kaszaneczki. Są tacy, którzy uważają, że kaszanka to nawet powód do narodowej dumy, a tej nie można inaczej wyrazić jak przez zjedzenie ciemną kiełbaskę. Uważajcie jednak, by nie przesadzić i nie musieć walczyć z dodatkowymi kilogramami po majówce, a sezon letni już blisko…

Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

To również niezwykle inspirujące święto. Wymyślił je Richard Reynolds, który wpadł na pomysł, by sadzić słoneczniki w swojej okolicy. Kwiaty te nie potrzebują szczególnej opieki, ani też nie wymagają specjalnych warunków. Potrafią natomiast dodać uroku i kolorytu ponurym i szarym przestrzeniom miejskim. Obchody tego dnia związane są głównie z sadzeniem słoneczników – tam gdzie to możliwe. Do czego gorąco zachęcamy.