3 maja. Przede wszystkim Święto Konstytucji 3 Maja, ale też m.in. Dzień bez Komputera

0

3 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4.58, a zajdzie o 20.07. Imieniny obchodzą m.in.: Aleksander, Maria, Antonina, Mariola, Piotr, Tymoteusz i Wiola. Dziś obchodzimy: Święto Konstytucji 3 Maja, Światowy Dzień Wolności Prasy, Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii, Dzień Słońca, Dzień bez Komputera i Światowy Dzień Powolności. Przysłowie na dziś: „Kiedy maj zimny, a w czerwcu deszcz pada, gospodarz pełne stodoły posiada”.

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 roku powstała pierwsza polska konstytucja, będąca jednocześnie pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku). Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadziła w Polsce szereg zmian, m.in.: częściowo zrównała prawa szlachty i mieszczan, zapewniła chłopom ochronę państwa i zniosła liberum veto. Nie obowiązywała jednak długo, bo straciła na znaczeniu już rok później i pośrednio sprawiła, że w 1795 roku Polska straciła niepodległość na kolejne 123 lata.

Konstytucja 3 maja była pierwszą, ale nie ostatnią konstytucją w Polsce. W sumie było ich kilkanaście. Ostatnią i obecnie obowiązującą jest konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku.

Światowy Dzień Wolności Prasy

O święcie wolnej prasy pisaliśmy już kilka dni temu – 20 kwietnia. Tamto powstało za sprawą międzynarodowej organizacji Reporterzy bez Granic. Dziś natomiast obchodzimy Światowy Dzień Wolności Prasy, ustanowiony 20 grudnia 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data wybrana przez ONZ nawiązuje do Deklaracji z Windhoek, dotyczącej popierania niezależnej i pluralistycznej prasy afrykańskiej. Ogłoszono ją 3 maja 1991 roku podczas seminarium zorganizowanego przez UNESCO i Narody Zjednoczone w Windhuk w Namibii.

Z okazji dzisiejszego święta warto przypomnieć o wskaźniku wolności prasy, co roku opracowywanym przez wspomnianych wcześniej Reporterów bez Granic. Dla Polski nie jest on zbyt korzystny, ponieważ w 2020 roku plasuje nas dopiero na 62 miejscu wśród 180 badanych krajów. To duży spadek, bo jeszcze w 2015 roku byliśmy na miejscu 18.

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

Różnego rodzaju alergie i astma o podłożu alergicznym to problem coraz powszechniejszy. Szacuje się, że z alergią mierzy się już co trzeci człowiek na świecie. Aby uświadamiać społeczeństwo, czym objawiają się te choroby i jak się je leczy, powstał dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii.

Alergia polega na nieprawidłowych reakcjach organizmu na różnego rodzaju substancje występujące w środowisku, czyli alergeny. Do tych najczęściej występujących należą pyłki roślin przy alergiach wziewnych, białko krowiego mleka przy alergiach pokarmowych oraz nikiel, chrom i kobalt przy alergiach kontaktowych. Astma natomiast objawia się napadami kaszlu i duszności. Jest to choroba nieuleczalna, powodowana przez infekcje wirusowe i zapalne. Obie te choroby są często powiązane ze sobą, choć oczywiście nie każdy alergik na pewno zachoruje na astmę.

Dzień Słońca

W 2000 roku NASA i Europejska Agencja Kosmiczna postanowiły ustanowić kolejne z dzisiejszych świąt – Dzień Słońca. Celem była promocja wiedzy o tej najbliższej Ziemi gwieździe i tego, jak na nas oddziałuje.

Słońce stanowi źródło niewyczerpalnego paliwa nie tylko dla energetyki, ale także dla naszych organizmów. Za sprawą promieni słonecznych wytwarzamy bowiem witaminę D, która ma na nas zbawienny wpływ: wzmacnia kości i zęby, dba o właściwe działanie układu nerwowego i mięśniowego, zapobiega cukrzycy, a przez swój wpływ na układ immunologiczny chroni też przed infekcjami. Warto więc jak najczęściej wystawiać twarz na słońce, pamiętając oczywiście przy tym o kremie z filtrem UV.

Dzień bez Komputera

Czy w dzisiejszych czasach potrafimy jeszcze obejść się bez komputera? W 2007 roku postanowili to sprawdzić dwaj kanadyjscy imigranci – Białorusin Denis Bystrov i Hindus Ashutosh Rajekar. W tym celu przygotowali stronę internetową, na której chętni mogli zadeklarować, że 3 maja nie będą korzystać z komputera przez 24 godziny. Temat podchwyciły media, a inicjatywa zyskała popularność na całym świecie, przeradzając się w doroczną tradycję.

Czy Dzień bez Komputera ma dziś jakiś sens, skoro jego miniaturową wersję każdy z nas nosi w swojej kieszeni w postaci telefonu? Trudno powiedzieć. Warto jednak choć spróbować świętować, by przynajmniej ograniczyć ilość spędzaną przed ekranem. Nasze oczy z pewnością nam za to podziękują.

Światowy Dzień Powolności

Ostatnie z dzisiejszych świąt, podobnie jak poprzednie, także powstało w 2007 roku, ale tym razem we Włoszech. Jego inicjatorem był Bruno Contigiani – pracoholik, który po uświadomieniu sobie, że jest uzależniony od pracy, założył stowarzyszenie The Art of Living Slowly (sztuka powolnego życia). Jej zadaniem jest uświadamianie ludziom, że unikając pośpiechu i stresu mogą znacznie poprawić jakość swojego życia oraz poprawić stan zdrowia.

Światowy Dzień Powolności jest świętem ruchomym. Pierwsze edycje miały miejsce w lutym, z czasem przeniesiono obchody na maj. Zawsze jednak jest to poniedziałek, ponieważ zdaniem inicjatora akcji jest to najbardziej szalony dzień tygodnia. Konkretną datę co roku wyznacza zaś jego stowarzyszenie.