5. maja. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

0
Obraz adamtepl z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 5. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:54, a zajdzie o 20:10. Imieniny obchodzą m.in.: Irena, Waldemar, Hilary, Ireneusz, Penelopa i Stanisław. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Oprócz tego 5. maja to także Międzynarodowy Dzień Położnej, Dzień Europy, Dzień bez makijażu oraz Światowy Dzień Higieny Rąk.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Na 5. maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Święto to jest szczególną okazją do refleksji o sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz podejmowanych przez państwo działaniach mających na celu zapewnienie tym osobom możliwości korzystania z praw i wolności człowieka i obywatela na zasadzie równości z innymi. Celem obchodów jest także sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia. Dodajmy, że święto to zostało ustanowione w latach 90. XX wieku we Francji.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Międzynarodowy Dzień Położnej

Pomysł na to święto pojawił się w latach 80-tych XX wieku w trakcie Międzynarodowej  Konfederacji Położnych w Holandii. Oficjalnie dzień ten obchodzono po raz pierwszy w 1991 roku. Zwłaszcza dziś wszystkim położnym należą się słowa uznania za ich pracę i codzienny trud. W czasach pandemii tym bardziej wszyscy powinniśmy podziękować położnym za to co na co dzień robią w ramach swojej misji i obowiązków zawodowych. Zgodnie z założeniami święta – dziś podkreśla się i docenia ich rolę – jaką odgrywają w codziennym życiu.

Dzień Europy

To święto, przy którym pojawiają się dwie daty. Pierwsza z nich to 5. maja i to data preferowana przez kraje, które są członkami Rady Europy, ale nie należą do UE. W państwa Unii Dzień Europy obchodzony jest częściej 9. maja, kiedy świętuje się Dzień Unii Europejskiej. Ta pierwsza data wiąże się z ustanowieniem Rady Europy, które miało miejsce właśnie 5. maja – w 1949 roku. Święto to łączy się także z Dniem Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. Zwykle na Dzień Europy przygotowywane są różnego rodzaju atrakcje, w tym koncerty z tradycyjnym odegraniem hymnu Starego Kontynentu. W tym roku obchody będą skromne z uwagi na trwającą pandemię. Warto właśnie dziś zdać sobie sprawę z tego, że Europa jest tu, że wszyscy jesteśmy Europejczykami i należymy do wielkiego i ważnego w skali światowej klubu demokratycznych państw, które mają wpływ na rzeczywistość.

Dzień bez makijażu

Oficjalnie dziś (i nie tylko dziś) można na spokojnie zapomnieć o pędzlach, pudrach, cieniach i szminkach. W dzień bez makijażu świętować trzeba saute, pokazując swoje prawdziwe oblicze. Jak donoszą dane – coraz więcej mężczyzn na co dzień stosuje makijaż, choć podobno jest on bardziej subtelny niż u kobiet. Dziś jednak o makijażu rozmawiać już nie trzeba – bo to właśnie w Dzień bez makijażu można o nim zupełnie zapomnieć.

Światowy Dzień Higieny Rąk

Higiena rąk zwłaszcza w dobie pandemii jest niezwykle istotna. Koronawirus nauczył nas dezynfekować i dokładnie myć ręce. Miejmy nadzieję, że to zostanie z nami na trwałe – mycie rąk. Jeśli ktoś jeszcze nie wie jak istotna jest to czynność, to właśnie dziś powinien się zaprzyjaźnić z mydłem i ciepłą wodą, bo to właśnie 5. maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk. Początkowo, święto to skupiało się głównie na poprawie higieny rąk personelu szpitalnego oraz osób, które wizytowały szpitale. Jak mówią dane – niewłaściwa higiena rąk była kiedyś częstym powodem zakażeń szpitalnych.

Reklama