6. maja. Dziś obchodzimy m.in. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

0
Obraz Bruno /Germany z Pixabay

Kartka z kalendarza – 6. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:53, a zajdzie o 20:12. Imieniny obchodzą m.in.: Jan, Jakub, Filip, Judyta, Jurand i Benedykta. Dziś obchodzimy m.in. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Oprócz tego 6. maja to także Światowy Dzień Hasła, Międzynarodowy Dzień Bez Diety, Święto Gwardii Szwajcarskiej.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Charakter tego święta, które ustanowiono na 6. maja ma na celu zwrócenie uwagi obywateli Unii Europejskiej na kwestię bezpieczeństwa na drodze. Niestety wciąż każdego roku wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem wszystkich uczestników ruchu, w tym zwłaszcza – pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi zarówno władz, instytucji, jak i ogółu opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, na potrzebę zmiany zachowań użytkowników, tak aby transport stał się bezpieczny i dostępny dla wszystkich. Święto to powinno nam wszystkim przypominać o tym, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ, np. uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi oraz kierujący pojazdami.

Międzynarodowy Dzień Bez Diety

Drakońskie diety, skąpe jadłospisy, odchudzanie, walka o nową sylwetkę – dziś możecie o nich zapomnieć, bo w wielu krajach na całym świecie obchodzony jest Dzień Bez Diety. To właśnie dziś można sobie pozwolić na chwileczkę zapomnienia i zjeść to co naprawdę lubimy. Taka przerwa od diety raczej nie zaszkodzi, ale pamiętajcie, że to święto trwa tylko jeden dzień!

Święto Gwardii Szwajcarskiej

To coroczne święto gwardzistów, pieszej formacji wojskowej, pełniącej rolę straży przybocznej papieża. Obchodzone jest 6. maja. Formacja ta istnieje od przeszło pięciuset lat. Co ciekawe w tak długiej historii gwardziści stoczyli tylko jedną bitwę, kiedy to obronili papieża Klemensa VII przed śmiercią w trakcie najazdu armii cesarza Karola V. Do bitwy doszło w XVI wieku. Na pamiątkę właśnie tego wydarzenia obchodzę jest Święto Gwardii Szwajcarskiej. Żołnierze są przyjmowani tego dnia na prywatnych audiencjach u papieża, a nowi mundurowi składają przysięgę. Dewizą gwardii są dwa bardzo wymowne słowa – „Dzielny i wierny”. Patronem żołnierzy tej formacji jest z kolei św. Sebastian.

Światowy Dzień Hasła

To święto obchodzone co rok w pierwszy czwartek maja. W tym roku przypada na 06.05. Hasła są obecne w życiu każdego z nas – hasło do konta bankowego, pin do bankomatu, hasło do maila, komputera, telefonu, itp. Badania pokazują, że wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest żeby posiadać trudne hasła – kompilacje, które trudno byłoby zgadnąć. Dzisiaj warto przeanalizować, czy odpowiednio zabezpieczamy swoje pieniądze, konta, czy profile w portalach społecznościowych. Utrudnijmy zadanie hakerom i zmieńmy hasła na trudne. Imię dziecka, psa albo nazwisko, czy data urodzenia – które wciąż są bardzo popularnymi hasłami – są łakomym kąskiem dla złoczyńców.