8. maja. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika oraz Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

0
PET, ekspresja integryn avß3 w przerzutowym nowotworzeŹródło: wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 8. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:49, a zajdzie o 20:15. Imieniny obchodzą m.in.: Stanisław, Stanisława, Bonifacy, Ida, Ulryka, Wiktor i Heladia. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika. Oprócz tego 8. maja to także Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika

Rak jajnika nazywany jest często „cichym zabójcą”. Jest niezwykle podstępny i w początkowej fazie, choroba nie daje praktycznie żadnych objawów. Co roku zbiera potężne żniwo, a wiele kobiet wciąż przegrywa z nim walkę. Stąd niezwykle istotna jest świadomość wszystkich pań – o tej chorobie i konieczności podejmowania działań profilaktycznych. W tym roku Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika przypada na 8. maja. To dobra okazja, by mówić o tej chorobie, solidaryzować się i wspierać w walce kobiety, które są w trakcie leczenia i zachęcać wszystkie panie do wykonywania regularnych badań. Drogie Kobiety – umówcie się na nie właśnie dziś i namówcie też swoje córki, kuzynki i przyjaciółki.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

To święto ustanowione w 2006 roku przez Program Środowiskowy ONZ. Celem tego dnia jest propagowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Obchody koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia – podróży ptaków. Dodajmy, że nad naszym krajem krzyżują się szlaki wędrówek ptaków, które migrują przez 3 kontynenty. Polska jest ważnym obszarem dla ptaków wędrujących przez Europę, z dalekiej Syberii, Afryki i Azji.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Organizatorem święta jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu. Zainicjowała go Safia Minney, założycielka organizacji People Tree. Obchody tego dnia obejmują różnego rodzaju działania, które podejmowane są na całym świecie, by promować i wspierać sprawiedliwy handel. Należą do nich m.in. takie akcje jak np. śniadania Sprawiedliwego Handlu, debaty, demonstracje, koncerty, promocje firm i osób propagujących sprawiedliwy handel. Dodajmy, że obchody tego dnia często obejmują działania trwające np. cały maj.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

To święto obchodzone od 1985 roku w całej Polsce. Zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (trwający zwykle 8-15 maja), okres, w którym biblioteki otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów. Tydzień bibliotek to okazja do promocji czytelnictwa. W niektórych książnicach łączy się także m.in. z amnestią dla dłużników, którzy nie zwrócili wypożyczonych tomów w terminie. W maju właśnie oddać je można bez konsekwencji.

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Święto to dedykowane jest 100 milionów wolontariuszy, którzy działają w Czerwonym Krzyżu i/lub Czerwonym Półksiężycu na całym świecie. Obchodzone jest w 192 krajach i  jest okazją do zaprezentowania społeczeństwu zadań wykonywanych przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To także możliwość rozpowszechniania idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy. Data święta – 8. maja – wiąże się z datą urodzin Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża. Przypomnijmy, że główną misją ruchu jest zapobieganie i łagodzenie ludzkiego cierpienia, ochrona godności człowieka bez dyskryminacji (na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych). Wszystkim wolontariuszom Czerwonego Krzyża składamy najserdeczniejsze życzenia, jednocześnie dziękując za całą pracę, którą do tej pory wykonali na rzecz potrzebujących.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe ustanowione przez Sejm na 8. maja. Zostało wprowadzone na mocy ustawy uchwalonej 24 kwietnia 2015 roku. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Ustawa z 2015 roku zniosła przewidziane dotychczas na 9. maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził. Przypomnijmy, że druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8. maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01. To właśnie dziś należy cieszyć się z zyskanego pokoju. Pamiętać też trzeba o bohaterach, którzy w wojnie walczyli i oddać im hołd za poświęcenie, którego dokonali.