18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Mostowca

0

18 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4.33, a zajdzie o 20.31. Imieniny obchodzą m.in.: Aleksandra, Eryk, Feliks, Eryka, Jan, Julita, Klaudia i Sandra. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Mostowca. Przysłowie na dziś: „Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”.

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Pierwsze z dzisiejszych świąt ma bardzo długą tradycję, bo sięgającą aż 1977 roku. Wtedy właśnie, w Moskwie, działająca przy UNESCO Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) postanowiła, że 18 maja będzie Międzynarodowym Dniem Muzeów. Dniem pełnym różnego rodzaju wystaw, seminariów i spotkań, organizowanych przez muzea na całym świecie.

Co roku Międzynarodowy Dzień Muzeów odbywa się pod innym hasłem. Pierwsze, z 1992 roku, brzmiało „Muzea i środowisko”. Kolejne były m.in.: „Za kulisami w muzeach”, „Odpowiedź i odpowiedzialność”, „Przyjemność odkrywania”, „Muzea dla pokoju i harmonii w społeczeństwie”, „Muzea zmieniają świat. Nowe wyzwania, nowe inspiracje” czy „Muzea (pamięć + kreatywność) = zmiana społeczna”. Natomiast w tym roku hasłem jest „Przyszłość muzeów: odzyskaj i odtwórz”.

Z tym świętem ściśle związane jest jeszcze jedno, od 1997 roku obchodzone w weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów – Europejska Noc Muzeów, w Polsce nazywana po prostu Nocą Muzeów. W ramach tej akcji, organizowanej pod patronatem Rady Europy, muzea są otwarte do późnych godzin nocnych, a spora część z nich nie pobiera opłat za wejście.

Dzień Mostowca

Na co dzień nie zwracamy na mosty szczególnej uwagi, choć spora część z nas porusza się nimi regularnie. Zajęci swoimi sprawami nie zastanawiamy się jak i kiedy zostały zbudowane, a przede wszystkim kto to zrobił. Dziś jest dobry dzień by nie tyle ustalić, kto zbudował mosty w naszej okolicy, a po prostu złożyć życzenia wszystkim osobom związanym z szeroko pojętym mostownictwem, ponieważ obchodzimy ich święto.

Dzień Mostowca powstał 25 kwietnia 2013 roku za sprawą uchwały Zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Chciano w ten sposób oddać szacunek ludziom związanym z branżą mostową. A nie jest to przecież praca najprostsza, w dodatku wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ najmniejszy błąd może spowodować tragedię. Jest przy tym pracą istotną dla nas wszystkich, umożliwia nam bowiem przemieszczanie się przez rzeki, tereny zalewowe czy inne przeszkody. I właśnie dzięki wysiłkom pracowników zajmujących się mostownictwem możemy w samej tylko Polsce korzystać z ponad 40 tysięcy mostów drogowych i kolejowych.