31 maja. Światowy Dzień bez Tytoniu, ale nie tylko

0
Obraz Tumisu z Pixabay
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

31 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:19, a zajdzie o 20:48. Imieniny obchodzą m.in.: Aniela, Kamila, Petronela, Feliks i Sylwiusz. Dziś obchodzimy: Światowy Dzień bez Tytoniu, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, Dzień Projektanta Stron Internetowych, Dzień Bociana Białego i Międzynarodowy Dzień Cytrynówki.

Światowy Dzień bez Tytoniu

Próchnica, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, astma, wrzody żołądka i dwunastnicy, rozedma płuc, gruźlica, nadczynność i niedoczynność tarczycy czy szereg nowotworów, takich jak m.in. rak krtani, płuc, jelita grubego, trzustki i szyjki macicy – tym może skutkować palenie papierosów. Nie wspominając już o codziennych niedogodnościach, czyli o nieustannym, nieprzyjemnym zapachu, ziemistej cerze, pożółkłych paznokciach, dłoniach i zębach czy stratach finansowych. I mimo to wciąż nie brakuje palaczy, którzy nie są w stanie pokonać nałogu. Być może dzisiejsze święto – Światowy Dzień bez Tytoniu – będzie impulsem, by spróbowali zawalczyć o swoje zdrowie i rzucić palenie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Światowy Dzień bez Tytoniu powstał w 1988 roku, w ramach programu „Europa wolna od dymu tytoniowego”, podczas Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia w Madrycie. Początkowo ustalono go na 7 kwietnia, jednak już rok później przeniesiono obchody na 31 maja. Co roku święto ma swoje hasło przewodnie. Pierwsze brzmiało „ Tytoń lub zdrowie: wybierz zdrowie”. W kolejnych latach tematami były np.: „Miejsca pracy wolne od tytoniu: bezpieczniejsze i zdrowsze”, „Służba zdrowia: nasze okna do świata wolnego od tytoniu”, „Tytoń kosztuje więcej niż myślisz”, „Zostaw paczkę za sobą”, „Tytoń zabija, nie daj się oszukać” i „Tytoń i ubóstwo, błędne koło”.

Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

Branża spożywcza to pojęcie bardzo szerokie. Wiele osób odpowiada za to, że jedzenie trafia na nasze stoły. To m.in. technolodzy żywności, eksporterzy, dostawcy czy sprzedawcy. Im wszystkim zawdzięczamy możliwość delektowania się mięsem, nabiałem, pieczywem, słodyczami, rybami i wieloma innymi produktami. Oni też obchodzą dzisiaj swoje święto.

Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego powstał 24 kwietnia 1973 roku za sprawą Uchwały Rady Ministrów. Pierwotnie obchodzono go w ostatnią niedzielę maja, ale centralne uroczystości mogły mieć miejsce… co 5 lat. Aby świętować częściej, konieczna była zgoda Prezesa Rady Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych. Z czasem datę obchodów zmieniono na 31 maja, a świętować możemy już co roku.

Dzień Projektanta Stron Internetowych

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj rzeczywistość bez internetu. Bez wiedzy dostępnej na jedno kliknięcie, możliwości zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu, albo chociażby sprawdzenia prognozy pogody o dowolnej porze dnia i nocy. Tymczasem tak właśnie wyglądałby świat, gdyby nie bohaterowie kolejnego z dzisiejszych świąt – projektantów stron internetowych.

Pierwszym projektantem stron internetowych był Tim Berners-Lee, brytyjski fizyk i programista, autor pierwszej przeglądarki i strony www, której kopię do dziś można znaleźć pod adresem w3.org. 1 października 1994 roku Berners-Lee założył World Wide Web Consortium (w skrócie W3C) – konsorcjum, które zrzesza ponad 400 organizacji, firm, agencji rządowych i uczelni z całego świata, a zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron internetowych.

Dzień Bociana Białego

W 2003 roku, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, powstał Dzień Bociana Białego. I nic dziwnego, że to święto narodziło się w Polsce, bo według szacunków co czwarty przedstawiciel tego gatunku gniazduje właśnie w naszym kraju. Niestety, bociania populacja maleje z roku na rok, za co jak zwykle odpowiedzialność ponosi człowiek i jego ingerencja w środowisko – osuszanie terenów podmokłych, zamiana nieużytków na grunty orne czy stosowanie pestycydów. Dlatego też bocian biały znalazł się pod ścisłą ochroną i pojawił się w załączniku tzw. dyrektywy ptasiej z 2 kwietnia 1979 roku, tym samym stając się w krajach Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach sieci Natura 2000. O konieczności dbania o ten gatunek przypomina też Dzień Bociana Białego. W tym celu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak festyny, prelekcje, spotkania czy konkursy, których głównym celem jest promocja ochrony bocianów, a także popularyzacja wiedzy na ich temat.

Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

Ostatnim ze świąt przypadających na 31 maja jest Międzynarodowy Dzień Cytrynówki. Datę wybrano raczej niefortunnie, bo jutro będziemy obchodzić z kolei Dzień bez Alkoholu. Być może warto więc odłożyć świętowanie na kiedy indziej.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA