5. czerwca. Dziś Dzień Ochrony Środowiska

0
Obraz Bela Geletneky z Pixabay

Kartka z kalendarza – 5. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:15, a zajdzie o 20:53. Imieniny obchodzą m.in.: Walter, Ferdynand, Waleria, Bonifacy i Genadiusz. Dziś Światowy Dzień Środowiska oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Nielegalnym, Nieraportowanym i Nieuregulowanym Połowom Ryb.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska

To święto ustanowione przez ONZ w 1972 roku. Obchodzone jest w ponad 100 krajach właśnie dziś – 5. czerwca. Jego główną ideą jest promowanie i podejmowanie wszelkich możliwych działań ku zgodności rozwoju ludzkości i cywilizacji z rozwojem ekologicznym świata. W roku ustanowienia święta ONZ uchwaliła Program Środowiskowy dla krajów członkowskich, w którym wskazano, że człowiek jest elementem przyrody, siłą, która zmienia środowisko. Napisano także, że natura jest niezwykle ważna dla wszystkich – motywuje rozwój i trzeba o nią dbać. Dziś warto zdać sobie sprawę z tego jak sami dbamy o środowisko i jakie działania możemy podjąć na tu i teraz, by jego stan poprawić. Dokonajcie małych zmian w swoim życiu, a tym samym wielkich zmian dla środowiska! Dziś jest na to dobry moment.

Międzynarodowy Dzień Walki z Nielegalnym, Nieraportowanym i Nieuregulowanym Połowom Ryb

To kolejne święto uchwalone przez ONZ. U jego podstaw leży walka z nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom ryb. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ONZ tego typu połowy – w pełni nielegalne są winne ogromnym stratom liczebności ryb. Szacuje się, że dochodzących do 30 milionów ton ryb! Święto to ma na celu uświadamianie społeczeństwa, zwracanie uwagi na ten problem. Utrata wielu milionów ton ryb to nie tylko problem związany z utratą pieniędzy, ale także ogromne wyzwanie dla środowiska i problem odnawiania liczebności. Nielegalne połowy doprowadzą w końcu do całkowitej destrukcji w środowisku morskim, o którym trzeba tu i teraz głośno mówić. ONZ ustanawiając ten dzień wezwała całą społeczność międzynarodową do powzięcia zdecydowanych działań ku zaprzestaniu nieuregulowanych połowów ryb, wypracowaniu rozwiązań systemowych i zwiększaniu kontroli.