7 czerwca – Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego

0
Bakterie salmonelli - Obraz WikiImages z Pixabay

7 czerwca – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:14, a zajdzie o 20:55. Imieniny obchodzą m.in.: Robert, Wiesława, Anna, Antoni, Jarosław, Jeremiasz, Jeremi, Lukrecja, Paweł, Piotr, Teresa i Wiesław. Dziś Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego

To stosunkowo nowe święto, bo ustanowione w 2018 roku, a po raz pierwszy obchodzone w roku 2019. Za jego istnienie odpowiada Zgromadzenie Ogólne ONZ, które chciało zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa żywności, o które trzeba przecież dbać na każdym etapie – od produkcji, poprzez przechowywanie i przetwarzanie, na spożyciu kończąc.

Skoro istnieje pojęcie bezpieczeństwa żywności, to znaczy, że muszą istnieć też jakieś zagrożenia. Należą do nich przede wszystkim zanieczyszczenia: fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne i radiologiczne, a także genetyczne modyfikacje. O to, by jedzenie na naszym stole było wolne od tych zagrożeń, dba szereg instytucji. Wśród nich jest np. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Kodeksu Żywnościowego czy System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach.

Niestety, lista chorób przenoszonych poprzez żywność jest długa. Znajdziemy na niej chociażby dur brzuszny, czerwonkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A czy zatrucia pokarmowe – pałeczką Salmonelli, jadem kiełbasianym, szczepami gronkowców, pałeczką okrężnicy itd. Często są to choroby wymagające hospitalizacji, a nawet śmiertelne. Szacuje się, że co roku ok. 600 milionów ludzi na całym świecie (czyli prawie 1 na 10 osób) choruje z powodu spożycia skażonej żywności, a prawie pół miliona umiera. To tylko potwierdza, jak ważne jest istnienie Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywnościowego, który przypomina o tych zagrożeniach.