9. czerwca. Dziś Dzień Kaczora Donalda

0
Obraz Snelli z Pixabay

Kartka z kalendarza – 9. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:13, a zajdzie o 20:57. Imieniny obchodzą m.in.: Pelagia, Anna, Felicjan, Józef i Kanimir. Na przypadają takie święta jak: Dzień Agugaga, Międzynarodowy Dzień Archiwów, Dzień Trójkąta Koralowego, Dzień Kaczora Donalda i Dzień Księgowego (Buchaltera).

Dzień Agugaga

Dzień Agugaga – co to takiego? To święto, którego słysząc nazwę można stwierdzić, że to mamrotanie małego bobasa. I, co ciekawe, to prawda! Nazwa ta pochodzi od dźwięków, które wydają z siebie dzieci przed tym, jak zaczną mówić i używać słów i zdań, które powszechnie uznajemy za poprawne. Dlatego właśnie ten dzień ma przypominać o wszystkich osobach, które uczą się języków. Nie jest on ograniczony tylko do dzieci, które są w trakcie przyswajania swojego pierwszego, ojczystego języka, ale także wszystkich uczniów, którzy uczą się mowy innego kraju. Obecnie chyba każdy może takie święto obchodzić – przecież wszyscy mieliśmy w szkołach drugi język! Dlatego właśnie 9. czerwca powinniśmy znaleźć chwilę czasu na małą celebrację!

Międzynarodowy Dzień Archiwów

To święto obchodzone co roku 9. czerwca, które zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO. Obchody święta mają na celu m.in. rozwijanie i ułatwianie dostępu do zasobów archiwalnych na całym świecie – to główna idea tego dnia. Dodajmy, że w Radzie Archiwów swoich reprezentantów ma ponad 1000 instytucji z blisko 200 krajów całego świata. Dzień Archiwów ma także przypominać ludziom o tym jak ważną rolę archiwa pełnią, jaką mają misję i jak wielkie mają znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

Dzień Trójkąta Koralowego

Pewnie wiele osób zastanawia się czym w ogóle jest Trójkąt Koralowy? To obszar wód tropikalnych, na którym występują duża liczba gatunków koralowca. Obejmuje wody morskie i oceaniczne Indonezji, Malezji, Filipin oraz Papui Nowej Gwinei. Trójkąt Koralowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie notuje się masowe umieranie Wielkiej Rafy Koralowej, stąd decyzja o ustanowieniu Dnia Trójkąta Koralowego, by nagłaśniać problemy, by zmuszać rządzących do zdecydowanych działań i by rafę chronić. Święto ustanowiono w 2012 roku.

Dzień Kaczora Donalda

Dzień Kaczora Donalda – świętowany 9. czerwca, to nic innego jak urodziny tego bohatera kreskówek i komiksów. Dodajmy, że Kaczor Donald ma już swoje lata – dziś obchodzi 87. urodziny. Jak donoszą źródła, to właśnie w 1934 ukazała się pierwsza produkcja Disneya z Donaldem. Któż nie oglądał perypetii słynnego kaczora lub nie czytał komiksów z nim w roli głównej. To także jedna z najbardziej kasowych postaci Disneya – filmy i różnego rodzaju wydawnictwa o jego losach przyniosły wytwórni miliony dolarów. Jeśli skrywacie w szafach stare komiksy – dziś jest dobra okazja by powrócić do czasów dzieciństwa. Przypomnijcie sobie zabawne historie i problemy, z którymi zmagał się Kaczor Donald – to najlepszy sposób, by obchodzić jego urodziny.

Dzień Księgowego (Buchaltera)

Mówi się, że dobry księgowy to skarb i jest w tym sporo prawdy. Dziś obchodzimy Dzień Księgowego. Do atrybutów księgowego często zalicza się rzetelność, dokładność, terminowość, a także umiejętność bezbłędnego liczenia i znajdowania najlepszych rozwiązań finansowych. Księgowi kojarzą się także z umiejętnościami analitycznymi i porządkiem. Dzisiejsze święto uchwalono na pamiątkę powstania w 1907 roku Związków Buchalterów w Warszawie. Oprócz księgowych, dziś świętować mogą także kadrowcy, a także wszyscy pracownicy działów i firm księgowych. Im wszystkim należą się dziś najlepsze życzenia. Na koniec żart – jak dobry księgowy odpowie na pytanie „ile wyjdzie, gdy dodamy dwa do dwóch?” – „a ile ma być?”…