10. czerwca. Dziś Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze…

0
Uczestnicy World Naked Bike Ride w Londynie, czerwiec 2012 - źródło wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 10. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:13, a zajdzie o 20:57. Imieniny obchodzą m.in.: Małgorzata, Amancjusz, Apollo, Bogumił, Diana i Cecylia. Na przypadają takie święta jak Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze i Międzynarodowy Dzień Elektryka.

Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze

Czy znajdzie się jakiś odważny, który zechce dziś obchodzić to nietypowe święto? Okazuje się, że śmiałkowie celebrują je na całym świecie. Wydarzenie to wiąże się z organizacją w niektórych miastach na całym globie przejazdów nagich rowerzystów, którzy w ten sposób chcą zwracać uwagę na ważne problemy. Do tej pory manifestowano hasła związane z ochroną środowiska, pokojem na świecie, ale także z promocją naturyzmu i sztuki. Dodatkowo, święto to ma na celu promowanie jazdy na rowerze jako przyjaznej środowisku, popularyzację energii odnawialnej, a także wszelkich rozwiązań przyjaznych środowisku. Powtarzamy zatem pytanie – czy ktoś odważy się dziś świętować – bez ubrań na rowerze?

Międzynarodowy Dzień Elektryka

10. czerwca obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Elektryka (MDE). To święto wszystkich inżynierów, techników i innych profesjonalistów, którzy zajmują się elektryką (rozumianą w szerokim ujęciu). Data święta nie jest przypadkowa, bo na 10. czerwca przypada bowiem rocznica śmierci André Marie Ampère’a (1775-1836) – uczonego, od którego nazwiska przyjęto także nazwę jednostki natężenia prądu elektrycznego. Międzynarodowy Dzień Elektryka zainicjowany został przez Jacka Szpotańskiego – uczonego i działacza Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Stowarzyszenie to organizuje co roku różnego rodzaju wydarzenia w dniu obchodów święta. Podsumowując – Międzynarodowy Dzień Elektryka to święto wszystkich inżynierów, profesjonalistów, techników, którzy zajmują się elektryką. Wszystkim nim składamy najserdeczniejsze życzenia!