16. czerwca. Dziś Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim

0
Obraz Ian Ingalula z Pixabay

Kartka z kalendarza – 16. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:12, a zajdzie o 21:01. Imieniny obchodzą m.in.: Alina, Aneta, Benon, Cyryk i Ludgarda. Na przypadają takie święta jak: Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim i Dzień Blooma.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim

To święto, które zwane jest także Dniem Dziecka Afrykańskiego. Ustanowione zostało w 1991 roku przez Unię Afrykańską i UNICEF. Jest także rocznicą makabrycznego wydarzenia, które miało miejsce w 1976 roku w RPA, kiedy to tamtejszy reżim zabił ponad stu czarnoskórych uczniów, którzy wyszli na ulice by walczyć o prawa do nauki (w tym do nauki w swoim języku). Niestety, mimo upływu lat, sytuacja dzieci w wielu afrykańskich krajach wciąż jest bardzo trudna. Żyją na skraju ubóstwa, nie maja dostępu do edukacji, muszą ciężko pracować. Wiele dzieci to także sieroty, bo ich rodzice zmarli wskutek działań wojennych lub chorób, z którymi w Afryce trudno sobie radzić. Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim ma zachęcać do podejmowania przez społeczność narodową, by ich sytuacje poprawić. Jest także formą przypomnienia dla rządów, społeczeństw, że prawa dziecka są na całym świecie jasno sformułowane i powinny być stosowane bez wyjątku na całym globie.

Dzień Blooma

To coroczne święto, które obchodzone jest dla uczczenia i upamiętnienia twórczości Jamesa Joyce’a – pochodzącego z Irlandii pisarza, autora m.in. powieści pt. „Ulisses”. Główne obchody Dnia Blooma (z ang. Bloomsday) organizowane są w Dublinie w Irlandii – w miejscu, gdzie toczy się akcja „Ulissesa”. Nazwa święta wzięła się od nazwiska Leopolda Blooma – głównego bohatera książki. Co ciekawe – sama data nie jest również bez znaczenia. 16. czerwca bowiem, Joyce umówił się na pierwszą randkę ze swoją późniejszą żoną. Dzień Blooma to dziś przede wszystkim różnego rodzaju wydarzenia – wykłady, konferencje, inscenizacje, czytanie „Ulissesa”, a nawet wędrówki po pubach, w których bywał Joyce. Święto obchodzone jest także w innych krajach, w tym m.in. Australii, Niemczech, Francji i USA.