17. czerwca. Dziś Dzień Czołgisty

0
Kadr z filmu ”Czterej pancerni i pies” – źródło youtube.com

Kartka z kalendarza – 17. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:12, a zajdzie o 21:01. Imieniny obchodzą m.in.: Laura, Agnieszka, Adolf, Izaura i Franciszek. Na przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Raka Nerki, Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami, Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych i Dzień Czołgisty.

Światowy Dzień Raka Nerki

Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Raka Nerki. Na chorobę tą częściej chorują mężczyźni niż kobiety i każdego roku wykrywa się blisko 340 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Niestety z roku na rok zapada na nią coraz więcej ludzi. To niezwykle wredny nowotwór, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Sami możemy zrobić wiele, by zmniejszyć ryzyko zachorowania – odrzucić złe nawyki i odpowiednio leczyć inne schorzenia. Do czynników zwiększających możliwość zachorowania na raka nerki zaliczyć można m.in. palenie tytoniu, otyłość, nadciśnienie, choroby nerek, wirusowe zapalenie wątroby, a także występowanie raka nerki w rodzinie. Dzisiejszy Światowy Dzień Raka Nerki został zainicjowany przez Międzynarodową Koalicję Raka Nerki, a do jego obchodów przyłączyło się kilkadziesiąt organizacji z całego świata.

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

To święto obchodzone na całym świecie, które zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Impulsem do jego ustanowienia i podjęcia działań, by zatrzymać proces pustynnienia Ziemi i ograniczyć występowanie susz, była sytuacja z lat 60. i 70. z Afryki Subsaharyjskiej, gdzie w wyniku straszliwej suszy życie straciło ponad 200 tys. ludzi i miliony zwierząt. ONZ uznał, że zwiększające się obszary pustynne to problem światowy. Uchwalono także plan ku zatrzymaniu tej tendencji. Wezwano także państwa ONZ do podjęcia działań zmierzających do pogłębienia świadomości na temat tych procesów i walki z nimi.

Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty

Dziś Dzień Czołgisty! Żołnierzy tych od dziesięcioleci ludzie darzą szczególną sympatią, szacunkiem, a ich służba jest powodem do dumy. Dziś można oddać im hołd i podziękować za to, co robią dla Ojczyzny i nas wszystkich. Dzień Czołgisty to właściwie Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, które zostało ustanowione w 2009 r. Podstawą święta było upamiętnienie przybycia do Polski pierwszego polskiego oddziału pancernego – 1. Pułku Czołgów, formowanego od marca do czerwca 1919 r. we Francji, w ramach tzw. „Błękitnej Armii” dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Dodajmy, że wojska zmechanizowane to jeden z głównych rodzajów wojsk lądowych. Cechuje je podobna do wojsk pancernych manewrowość, ale mniejsza ochrona i siła ognia. Piechota wyposażona w bojowe wozy piechoty, może towarzyszyć czołgom w ataku, ale ich dowódcy muszą rozważnie określić, kiedy i gdzie piechota może się spieszyć, aby wykonać zadanie.