4. lipca. Dziś Dzień Hot Doga

0
Obraz Th G z Pixabay

Kartka z kalendarza – 4. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:20, a zajdzie o 21:00. Imieniny obchodzą m.in.: Teodor, Alfred i Malwina. Na 4. lipca przypada Dzień Hot Doga.

Dzień Hot Doga

Niedziela w Polsce, jeśli chodzi o kuchnię, to kojarzy się przede wszystkim z rosołem i smażonym schabowym. Dziś można zrobić sobie odstępstwo od tej domowej tradycji i przygotować sobie klasyczną, amerykańską bułkę z parówką i dodatkami. Ta nazywana jest na całym świecie hot dogiem, a w Polsce kojarzyć się może przede wszystkim z niezdrową przekąską, którą zwykle kupujemy w podróży w trakcie postoju na stacji benzynowej.

Hot dogi na stałe wpisały się jako klasyka tzw. „street foodu”, czyli jedzenia, które można kupić dosłownie na ulicy – w budce, foodtrucku. Co ciekawe, święto hot doga, które obchodzimy dzisiaj, celebrowane jest od około 100 lat i łączy się z obchodzonym także dzisiaj Świętem Niepodległości USA. Popularność parówkowej przekąski i jej święto właśnie w dniu niepodległości wiąże się z tym, że w USA często odbywają się różnego rodzaju festyny, parady – związane z najważniejszym państwowym świętem. Tego dnia w wielu miejscach kraju popularne były i nadal są konkursy na jedzenie hot dogów na czas.

Sam hot dog to nie tylko parówka i bułka, ale ważne są też dodatki – dobry sos, musztarda, ketchup. Są także wersje z dodatkiem warzyw – ale to te nieoryginalne, które pojawiły się w długiej historii hot doga. Przekąska ta mimo, że smaczna, to raczej nie jest zbyt zdrowa, dlatego nawet dziś nie przesadzajcie z liczbą zjedzonych hot dogów.