10. lipca. Dziś Dzień Nicoli Tesli

0
Nikola Tesla w swoim laboratorium, około 1899 - Dickenson V. Alley; - źródło wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 10. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:26, a zajdzie o 20:56. Imieniny obchodzą m.in.: Amelia, Aleksander, Filip, Alma i Antoni. Na 10. lipca przypada Dzień Nicoli Tesli.

Dzień Nicoli Tesli

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 w Smiljanie, a zmarł 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku. Dziś rocznica jego urodzin, a co za tym idzie – światowy dzień tego amerykańskiego inżyniera serbskiego pochodzenia, elektrotechnika, wynalazcy.

Tesla od 1884 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był konstruktorem wielu urządzeń do wytwarzania i wykorzystywania prądu przemiennego. Konkurował z Thomasem Edisonem, który pracował i konstruował tylko urządzenia na prąd stały. Tesla ma na swoim koncie prawie 300 patentów, 125 wynalazków, a wśród nich takie jak np. silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna i  wiele innych. Jemu także zawdzięczamy urządzenia, którymi można sterować drogą radiową. Wynalazca i konstruktor uznawany był na całym świecie, gdzie doceniano jego wkład w rozwój nauki i techniki. W 1916 roku otrzymał medal Edisona za wybitne osiągnięcia w pracach nad prądem wielofazowym i wielkiej częstotliwości.

Teslę określa się też jako wizjonera, który przewidział współczesną technologię teleinformacyjną, smartfony, video rozmowy. Dzisiejsze święto ma być okazją do przypomnienia sobie postaci tego wielkiego konstruktora. Ma charakter nieoficjalny, ale uznawane jest na całym świecie. Ustanowiło je Towarzystwo Pamięci Tesli.