22. lipca. Dziś Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

0
Kwiatowy marsz w centrum Oslo w Norwegii , w poniedziałek, 25 lipca 2011 r. w następstwie ataków na Norwegię w 2011 r . Szacuje się, że w marszu kwiatów wzięło udział 200 000 osób. Zdjęcie zostało zrobione z południowej strony ratusza w Oslo . - źródło wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 22. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:41, a zajdzie o 20:43. Imieniny obchodzą m.in.: Albin, Milena, Magdalena, Lena i Cyryl. Na 22. lipca przypada Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści.

Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

To święto, u którego podstaw leży niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym, a także uświadamianie i upamiętnianie ofiar wielkich zbrodni, które odbyły się w minionych latach. Chodzi przede wszystkim o zbrodnie, które dokonane zostały na tle rasistowskim i ideologicznym. W tym dniu zwraca się także szczególną uwagę ludzi na to do czego mogą doprowadzić różnego rodzaju podziały, nietolerancja na tle wiary, złe ideologie, czy różnicowanie ludzi na podstawie systemu zasad i wartości, którymi kierują się ludzie. Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw i Nienawiści ma także przypominać nam wszystkim, że jesteśmy różni, ale mimo tego każdego należy traktować z szacunkiem i tolerancją.

Data tego święta jest nieprzypadkowa. Nawiązuje bowiem do wydarzeń związanych z likwidacją getta warszawskiego w 1942 roku, kiedy od 22. lipca do końca września blisko 75% mieszkańców getta zostało zamordowanych w Treblince. Drugim wydarzeniem historycznym, z którym związana jest data tego święta są zamachy bombowe w Norwegii, które miały miejsce 22.07.2011. Wtedy też w Oslo doszło do wybuchów, w którym zginęło kilka osób, a kilkanaście zostało rannych. Te wydarzenie miały miejsce ok. 15:00, a kilka godzin później kolejne zamachy wydarzyły się na wyspie Utoja, gdzie Anders Breivik zaczął strzelać do młodzieżowej organizacji Norweskiej Partii Pracy. Śmierć poniosło 69 osób. Dodajmy, że Breivik był przeciwnikiem Partii Pracy, a ze swoimi skrajnie nacjonalistycznymi poglądami świadomie dokonał masakry.

Dziś należy uczcić pamięć o wszystkich ofiarach przestępstw z nienawiści i dążyć do tego, by ludzie jednoczyli się, a nie dzielili ze względu na przekonania, rasę, czy poglądy.