2. sierpnia. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

0
źródło: wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 2. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:56, a zajdzie o 20:28. Imieniny obchodzą m.in.: Justyn, Aleksander, Alfons, Konrad i Nadzieja. Na 2. sierpnia przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

To święto upamiętniające jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń historii Romów, likwidację w KL Auschwitz II – Birkenau w 1944 roku cygańskiego obozu rodzinnego (tzw. Zigeunerlager). W roku tym w nocy z 2 na 3 sierpnia w komorach gazowych śmierć poniosło prawie 2900 Romów. W sumie w Auschwitz z rąk Niemców zginęło około 20 tysięcy osób pochodzenia Romskiego.

Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów został ustanowiony w 1996 roku w Oświęcimiu na konferencji pn. „Zagłada – Pamięć – Nadzieja”. Od 1997 roku, 2. sierpnia w Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywają się spotkania przedstawicieli Romów z reprezentantami rządów krajów Europy. Ten dzień jest dniem pamięci ofiar. To także dzień, który ma przekazywać przestrogę, by w przyszłości nie dochodziło do podobnych wydarzeń dla obecnego i przyszłych pokoleń.

Święto to zyskało rangę państwową w ślad decyzją Sejmu RP, który w 2011 roku ustanowił dzień 2. sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pierwsze obchody honorowym patronatem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.