30. sierpnia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Taksówkarza

0
Obraz Hands off my tags! Michael Gaida z Pixabay

Kartka z kalendarza – 30. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:43, a zajdzie o 19:29. Imieniny obchodzą m.in. Tekla, Feliks, Gaudencja, Małgorzata, Miron, Rebeka i Swietłana. Na 30. sierpnia przypadają takie święta jak Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych i Dzień Taksówkarza.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych

To święto obchodzone na całym świecie, pn. International Day of the Disappeared. Powstało w ślad za inicjatywą organizacji FEDEFAM. To instytucja pozarządowa założona w 1981 roku w Kostaryce. U podstaw jej działalności jest zwracanie uwagi społeczeństwa na los osób, które zostały potajemnie uwięzione i zaginione – zwłaszcza w krajach Ameryki Łacińskiej. Organizacja działa na rzecz takich osób, na rzecz ich uwolnienia i poprawy ich sytuacji.

Dodajmy, że ONZ przyjęło Międzynarodową konwencję o ochronie wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem, a także w celu walki z przestępczością zorganizowaną, która tworzy tzw. wymuszone zaginięcia. W dniu tego święta piętnuje się te przestępstwa, czynione są działania, by zapobiegać zaginięciom, torturom, a także złemu traktowaniu osób na całym świecie.

Dzisiejsze święto jest uznawane na całym świecie i organizowane są różnego rodzaju konferencje, spotkania, wykłady na tematy związane z ideami święta.

Dzień Taksówkarza

Większość z nas miała okazję korzystać z usług taksówkarskich. Kierowcy taksówek dowożą nas m.in. na imprezy, lotniska, do hoteli. Ich praca nie należy do najłatwiejszych głównie przez to, że często to my – klienci jesteśmy bardzo problematyczni… Dziś taksówkarze obchodzą swoje święto.

Słowo „taxi” pochodzi od nazwiska pochodzącego z Włoch kuriera, który założył pierwszą w Europie firmę, którą dziś moglibyśmy określić jako firmę transportowo-pocztową. Ów mężczyzna nazywał się Franz von Taxis. Co ciekawe, jego działalność datuje się na rok 1490. W tym czasie cesarz Maksymilian I wydał rozkaz, w myśl którego von Taxis miał dowozić listy między rezydencjami monarchy usytuowanymi w Innsbrucku i Brukseli. Kurier wykonywał swoją pracę bardzo rzetelnie i ponad 30 lat później, jego rodzina zajmowała się dowożeniem korespondencji do wszystkich obywateli. Przez wieki rozwijał się także system przewozu osób, który znamy dziś jako popularne taksówki.

Wszystkim taksówkarzom składamy dziś najserdeczniejsze życzenia – jak najdłuższych kursów, spokojnych i uprzejmych klientów, niewielu awarii samochodów i wiele satysfakcji z wykonywanej pracy.