3. września. Dziś obchodzimy Dzień Wieżowców

0
Empire State Building – wieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State. - Obraz Andreas H. z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 3. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:50, a zajdzie o 19:20. Imieniny obchodzą m.in. Izabela, Szymon, Gerard, Antoni, Erazma, Grzegorz, Bartosz i Bartłomiej. Na 3. września przypada Dzień Wieżowców.

Dzień Wieżowców

Wysokie budynki, oszklone kolosy ze szkła i stali dziś obchodzą swoje święto. Krajobraz wieżowcowy to domena wielkich miasta, które prześcigają się, by to właśnie na ich obszarze stanął ten najwyższy. Skąd się wzięło święto wieżowców? Otóż związany jest z rocznicą urodzin Luisa Sullivana, który pracował jako architekt w USA i to jemu zawdzięczamy ideę budowania nader wysokich obiektów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pierwszym wieżowcem, który uznawany był za cud architektury był Home Insurance Building, który powstał w 1885 roku w Chicago. Przez kolejne lata wieżowce wręcz zdominowały krajobraz wielkomiejski. Co ciekawe – nie ma sztywnych ram, które określałyby kiedy dany budynek można byłoby nazwać wieżowcem. Obiekty te – zgodnie z pomysłem Sullivana – powinny być budowane w technice szkieletowej i znacznie wyróżniać się na tle krajobrazu – górować nad miastem.

Obecnie najwyższym budynkiem na świecie jest Burj Khalifa w Dubaju, który mierzy aż 828 metrów wysokości. W Polsce trzy najwyższe budynki to Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – 237 metrów, Warsaw Spire w Warszawie – 220 metrów i Sky Tower we Wrocławiu – 212 metrów.

Brzeg, choć wielkim miastem nie jest to również ma kilka budynków, które zdecydowanie górują nad miastem – wieża Ratusza, wieże kościołów – p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, p.w. św. Mikołaja, budynek mieszkalny przy ul. Chocimskiej (różowy wieżowiec) i choć brakuje im wysokości i trudno je porównywać do najwyższych budynków w Polsce, to uznajmy, że dziś też obchodzą swoje święto.

Reklama