8. września. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Marzyciela i nie tylko…

0
Obraz Leandro De Carvalho z Pixabay

Kartka z kalendarza – 8. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:58, a zajdzie o 19:08. Imieniny obchodzą m.in. Radosław, Maria, Adrianna, Adam, Adrian, Alan, Marianna, Sergiusz, Wiola i Euzebiusz. Na 8. września przypadają takie święta jak: Dzień Dobrych Wiadomości, Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, Dzień Marzyciela i Światowy Dzień Fizjoterapii.

Dzień Dobrych Wiadomości

To święto, którego inicjatywa powstała w środowisku artystyczno-literackim w Warszawie w 2001 roku. Pod nazwą „Dnia Dobrych Wiadomości” co roku organizowane są różnego rodzaju wydarzenia.

W Kapitule Dnia Dobrej Wiadomości zasiadali m.in. Małgorzata Bocheńska, Urszula Dudziak, Wojciech Eichelberger, Andrzej Tadeusz Kijowski, Tadeusz Rolke, Jacek Żakowski. Celem święta jest angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów.

Kulminacyjną częścią projektu „Dnia Dobrych Wiadomości” była tzw. Księga Trzeciego Tysiąclecia, tj. Księga Dobrej Wiadomości. To wydawnictwo, na kartach którego publikowane są wypowiedzi naukowców, biznesmenów, społeczników, artystów, polityków z przesłaniem dla nowego tysiąclecia. Księgę tą wydano w 2011 roku. Wpisy do niej przekazali m.in. Brigitte Bardot, Paulo Coelho, Dalajlama, Karol Myśliwiec, Szymon Peres, Szewach Weiss.Dziś koniecznie podzielmy się ze światem dobrymi wiadomościami.

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji to święto obchodzone corocznie 8. września przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem. Dzień ten został ustanowiony w 1966 roku po konferencji ONZ, którą zrealizowano w Teheranie. W czasie tej konferencji po raz pierwszy przedstawione zostało pojęcie analfabetyzmu funkcjonalnego.

Obecnie w ramach obchodów tego dnia przypominany jest i realizowany program UNESCO „Edukacja dla wszystkich”. To jedno z działań, które ma na celu upowszechnianie analfabetyzacji, a także promowanie i pomoc w podnoszeniu wykształcenia społeczeństwa. Główne zapisy projektu dedykowane są mieszkańcom najbiedniejszych regionów świata.

Obchody tego święta są również okazją uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi dla upowszechnienia dostępu do edukacji na świecie.

Dzień Marzyciela

Zdarza Ci się spędzić kilka godzin z głową w chmurach myśląc o tym, co chciałbyś osiągnąć, gdzie i kim być albo wymyślając kolejne historie? Dziś możesz świętować, bo właśnie na 8. września przypada Dzień Marzyciela.

Dzisiaj szczególnie zachęcamy do tego, by używać swojej wyobraźni i prowadzić wędrówki w swojej głowie. Bądźmy marzycielscy! Badania dowodzą, że Ci, którzy snują plany i mają wielkie marzenia – statystycznie najczęściej do nich dochodzą i je realizują. Wierzmy w to, że to co wymyślimy, wymarzymy spełni się na pewno! Dziś świętować mogą Ci, którzy odważnie snują swoje marzenia i plany i odważnie je realizują!

Światowy Dzień Fizjoterapii

To święto, które zostało ustanowione w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Jego głównym celem jest podkreślanie roli fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu pacjentów z różnymi dysfunkcjami ruchowymi i chorobami wewnętrznymi.

Co roku wybierane jest hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i wszelkie zagadnienia związane z tą dziedziną. Wokół hasła przewodniego organizowane są różnego rodzaju konferencje, webinary, spotkania i szkolenia dedykowane nie tylko przedstawicielom tego zawodu, ale także wszystkim chętnym.

Dziś szczególnie zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową Światowej Konfederacji Fizjoterapii, na której znaleźć można bardzo ciekawe materiały dotyczące dzisiejszego święta. Wszystkim fizjoterapeutom składamy z kolei najlepsze życzenia wytrwałości, zadowolenia z pracy, znakomitych efektów i docenienia ich często bardzo ciężkiej pracy.