9. września. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Urody

0
Narodziny Wenus - Sandro Botticelli - źródło" wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 9. września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:00, a zajdzie o 19:06. Imieniny obchodzą m.in. Aniela, Sergiusz, Piotr, Augustyyn, Dionizy, Drogomir, Franciszek, Jacek, Otmar, Sewerian i Sobiesąd. Na 9. września przypadają takie święta jak: Międzynarodowy Dzień Urody, Dzień Testera Oprogramowania i Światowy Dzień FAS.

Międzynarodowy Dzień Urody

Piękna Afrodyta, Nefretete, Kleopatra, późniejsze damy o rubensowskich kształtach, dzisiejsze aktorki, modelki i celebrytki – jest pewna cecha, która wszystkie je łączy. To uroda, której nie można także odmówić niektórym mężczyznom. Dziś – podobnie jak każdego roku 9. września – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Urody.  

Uroda często określana jest jako zespół cech zewnętrznych, która definiuje piękno danej osoby. Określony wzrost, wygląd buzi, włosów, sylwetka – to niektóre z tych cech, które wpływają na to, czy ktoś uznawany jest za osobę urodziwą czy nie. Wiadome jest także, że na urodę wielki wpływ ma charakter, bo przecież osoba, która choć piękna, charakter ma raczej niepiękny nie będzie pozytywnie odbierana przez otoczenie.

Ideały piękna zmieniały się przez wieki, ewoluowały i dziś również się zmieniają, a definicje urody i pojmowanie kogoś kto jest piękny, to zdecydowanie kwestia indywidualna. Ktoś dla jednej osoby może być najpiękniejszy, a dla innego może się wydawać zupełnie przeciętny.

Dziś zachęcamy przede wszystkim do tego, by zadbać o swoją urodę i by – przede wszystkim polubić swoje wady i zalety. Pokochajcie swój wygląd takim jakim jest!

Dzień Testera Oprogramowania

Z różnego rodzaju oprogramowania korzystamy na co dzień. Programy komputerowe, systemy w sprzętach domowych, telewizyjnych – otaczają nas i w pracy i w domu. Zanim jednak systemy trafiają do szerokiego obiegu – muszą zostać przetestowane, a tym zajmują się testerzy. Dziś obchodzimy święto testera oprogramowania.

Co ciekawe, pierwszy defekt oprogramowania został stwierdzony i zaraportowany już w 1947 roku. Od tamtego czasu minęło sporo czasu i zaraportowano całą masę błędów różnych programów. Użytkownicy komputerów z końca lat dziewięćdziesiątych i początku XXI wieku doskonale pamiętają tzw. „blue screen”, czyli niebieski ekran, który pojawiał się, gdy oprogramowanie komputera zaliczało potężną wpadkę. Dziś na szczęście błędy zdarzają się rzadziej, a wszystko to zawdzięczamy testerom i pracownikom firm produkujących oprogramowania.

Wszystkim tym niewidocznym i często niedocenianym testerom życzymy dziś powodzenia w tropieniu kolejnych błędów, najbardziej skutecznych działań i satysfakcji z pracy!

Światowy Dzień FAS

FAS to alkoholowy zespół płodowy, czyli charakterystyczny wzorzec psychicznych i fizycznych wad wrodzonych, które są następstwem picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży. FAS to jeden z rodzajów FASD czyli spektrów płodowych zaburzeń alkoholowych. Dziś obchodzimy Światowy Dzień FAS.

Dzień ten znany jest także pod nazwą Dnia Świadomości FASD. Jego głównym celem jest uświadomienie przyszłym matkom jakie są skutki picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a także na jego możliwy wpływ na różnego rodzaju choroby i nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dzień ten powstał po to, by głośno i odważnie potępiać picie alkoholu przez kobiety w ciąży na całym świecie.

Jak donoszą naukowcy – FASD to jedna z najczęstszych przyczyn upośledzenia umysłowego w całej zachodniej cywilizacji. Co ważne – tej chorobie można zapobiec. Szacuje się, że np. w USA około 1 osoba na 100 rodzi się z FAS. W naszym kraju obecnie więcej dzieci rodzi się z tym syndromem niż z zespołem Downa.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Fas obchodzony był 9. września 1999 roku w Nowej Zelandii, gdzie o godz. 9:09 zorganizowano tzw. „minutę refleksji”. W trakcie trwania tej „minuty” rozbrzmiały dzwony w miejscowym kościele metodystów. W kolejnych latach do dyskusji o FAS i akcji przyłączały się kolejne miasta i państwa.

Do Polski dotarło w 2001 roku i pierwsze obchody zorganizowano w Lędzinach. Rozmawiano tam o problemie FAS i o konieczności podjęcia działań edukacyjnych, społecznych i systemowych, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się tego syndromu.