11. września. Dziś obchodzimy rocznicę zamachów na World Trade Center i Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

0
Źródło: wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 11. września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:03, a zajdzie o 19:01. Imieniny obchodzą m.in. Jacek, Dagna, Aisza, Bonawentura, Emilian, Pafnucy i Prot. Na 11. września przypada rocznica zamachów na World Trade Center i Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

Rocznica zamachów na World Trade Center

W tym roku mija 20 lat od serii ataków terrorystycznych, które zostały przeprowadzone na terytorium USA – w tym na dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku i budynek Pentagonu. Zamachy te miały miejsce 11. września 2001 roku. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Kaida, którzy uprowadzili samoloty i skierowali na ww. budynki. Łącznie w zamachach zginęło 2996 osób.

Zamachów dokonało 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Dwa spośród porwanych samolotów – Boeingi 767 – rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, które po kilkudziesięciu minutach uległy zawaleniu na skutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej budynków, co było efektem uderzenia samolotów i spowodowanych w ten sposób intensywnych i rozległych pożarów. Trzeci samolot, Boeing 757, zniszczył część Pentagonu, a ostatni Boeing 757 linii United Airlines nie dotarł do celu – rozbił się na polach w pobliżu Shanksville w Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Przypuszcza się, że samolot miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol

Świat w dniu zamachów zamarł i wszystkim trudno było uwierzyć, jak znika jeden z symboli Nowego Jorku, pod gruzami którego życie straciły tysiące osób. W zamachach zginęło sześciu Polaków.

Zamach na World Trade Center był pierwszą skuteczną operacją tego typu i pociągnął za sobą więcej ofiar i strat materialnych niż jakikolwiek inny akt terroru w dotychczasowej historii Stanów Zjednoczonych i świata.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy odbywają się każdego roku – w drugą sobotę września. Inicjatorem tego święta był Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To organizacja, która powstała – w ujęciu ogólnym – do niesienia szeroko pojętej pomocy i ochrony ludzkiego życia i zdrowia.

Na pierwszą pomoc składają się czynności polegające na opiece i pomocy wstępnej dla osób, u których doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zagrożenia życia, urazu, wypadku, itp. Są one kluczowe dla ratowania życia i zdrowia.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy uchwalono po to, by promować zasady i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dane donoszą, że choć większość Polaków uczestniczyła choć raz w szkoleniu dot. pierwszej pomocy, to niestety nie do końca umiałaby tej pomocy we właściwy sposób udzielić. Stąd też, w dniu dzisiejszego święta organizowane są różnego rodzaju warsztaty, kursy i szkolenia otwarte, w których każdy może zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności.

Zachęcamy do tego, by przypomnieć sobie wszystkie zasady udzielania pierwszej pomocy. Życzymy też, byśmy nigdy nie musieli jej udzielać, ale w sytuacjach kryzysowych – warto znać chociaż podstawowe informacje i wiedzieć jak pomóc.