18. września. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Pierwszej Miłości

0
Obraz Bessi z Pixabay

Kartka z kalendarza – 18. września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:14, a zajdzie o 18:44. Imieniny obchodzą m.in. Stanisław, Irena, Ariadna, Baltazar, Józef, Metody, Stefania, Tytus, Zofia i Zachariasz. Na 18. września przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Dawcy Szpiku, Międzynarodowy Dzień Geologa, Światowy Dzień Monitoringu Wody i Dzień Pierwszej Miłości.

Światowy Dzień Dawcy Szpiku

Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Jego głównym celem jest promowanie i zachęcanie do zarejestrowania się w bazach dawców i w przypadku takiej konieczności – bezinteresowne oddanie szpiku potrzebującej osobie.

Polacy mogą mieć powody do dumy! Poltransplant – czyli polski, krajowy rejestr dawców, zajmuje 3. miejsce w Europie i 5. na świecie – to przekłada się na liczbę transplantacji przeprowadzanych skutecznie u chorych. Oprócz tego, z wielkimi sukcesami działa także Fundacja Dawców Szpiku DKMS, która w swoim rejestrze ma około 2 milionów potencjalnych dawców. Do tej pory ponad 8 tysięcy osób z tej bazy stało się dawcami, a wielu z nich oddało szpik dla osób z zagranicy.

Na całym świecie już ponad 40 milionów osób jest zarejestrowanych w różnych bazach i jest gotowych do oddania szpiku. To ich święto! A każdy może się przyłączyć do obchodów – wystarczy zarejestrować się w DKMS i być gotowym do pomocy. Przypomnijmy, że przeszczep szpiku, ratuje życie i pomaga wyleczyć nowotwory krwi i inne choroby. Zachęcamy do tego, by się zarejestrować i pomagać!

Międzynarodowy Dzień Geologa

Są specjalistami, którzy zajmują się studiami i badaniem budowy Ziemi. Potrafią analizować procesy geologiczne, a ich zawód znany jest od XIX wieku. Mowa o geologach, którzy dziś na całym świecie obchodzą swoje święto.

By zostać geologiem należy ukończyć niełatwe studia. Po otrzymaniu dyplomu zatrudnienie znaleźć można m.in. w: przedsiębiorstwach zajmujących się poszukiwaniem surowców mineralnych, czy firmach geologicznych i hydrogeologicznych. Wielu geologów pracuje także w różnego rodzaju instytucjach zajmujących się ochroną środowiska albo w urzędach.

Dziś wszystkim geologom składamy najlepsze życzenia – najdokładniejszych pomiarów, czujności, zadowolenia klientów, dalszego, skutecznego dbania o środowisko.

Światowy Dzień Monitoringu Wody

To święto, które zostało ustanowione w 2003 roku z inicjatywy Fundacji America’s Clean Water. Głównym założeniem pomysłodawców było to, by kształcić, informować i zachęcać ludzi do dbania i szanowania zasobów wodnych. To także dzień, w którym wiele miejsca poświęca się dbaniu o czystość wód naturalnych.

Co ciekawe, dziś przypada oficjalna data tego święta, ale tak naprawdę działania wpisane w jego idee realizowane są od marca do grudnia. Wówczas prowadzone są różnego rodzaju szkolenia, prezentacje, wykłady, wydarzenia, promujące dbałość o wodę jako najcenniejszy zasób na Ziemi.

To dzień, w którym powinniśmy się zastanowić jakie działania możemy podjąć by dbać o czystość jezior, rzek, innych zbiorników i akwenów wodnych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wiele krajów cierpi na niedobór wody – w tym także Polska. Dlatego zachęcamy do oszczędzania i szanowania wody. Pamiętajmy, że to życiodajna substancja.

Dzień Pierwszej Miłości

Motyle w brzuchu, energia pozwalająca przenosić góry, uśmiech i rumieńce na twarzy – z tym może się nam kojarzyć pierwsza miłość. Niektórzy sądzą, że to pierwsze zakochanie jest tym jedynym i prawdziwym. Uczucie miłości jest jedyne w swoim rodzaju i zwykle właśnie to pierwsze pamiętamy najlepiej. Dziś obchodzimy dzień pierwszej miłości.

To dobra okazja, by przypomnieć sobie swoje perypetie miłosne, przypomnieć sobie towarzyszące im uczucia i doświadczenia. Kochać warto niezależnie od wieku i sytuacji – dlatego tym, którzy jeszcze nie przeżyli swojej pierwszej miłości – właśnie tego życzymy. Tym zaś, którzy mają już to za sobą – życzymy, by każdy dzień w relacji związkowej, był jak ten pierwszy – pełen emocji i endorfiny! Apel na dziś: kochajmy się!