19. września. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Doceniania Żony i Dzień Emotikona

0
Obraz Pavlofox z Pixabay

Kartka z kalendarza – 19. września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:16, a zajdzie o 18:42. Imieniny obchodzą m.in. Konstancja, Teodor, January, Alfons, Dezydery, Eliasz, Paloma, Trofim, Wilhelmina i Zuzanna. Na 19. września przypadają takie święta jak: Dzień Doceniania Żony, Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat, Dzień Pracowników Służby BHP i Dzień Emotikona.

Dzień Doceniania Żony

Drodzy Panowie! To święto, w którym to Wy powinniście stanąć na wysokości zadania. Dziś bowiem obchodzimy dzień doceniania żony.

Kobiety pozostające w związkach małżeńskich każdego dnia wykonują wiele zadań i obowiązków, z którymi panowie – trzeba to przyznać stanowczo – mogliby sobie nie poradzić. Żony mają wyjątkowe umiejętności – są wielozadaniowe. Potrafią gotować, rozmawiać przez telefon, malować się i robić wiele innych rzeczy w jednym momencie. Panowie – to raczej gatunek jednozadaniowy…

Bez kobiet mężczyznom byłoby bardzo ciężko. Kobiety osiągają niesamowite sukcesy, są niezależne, świadome siebie i jak nikt inny czytają potrzeby innych ludzi. Są wspaniałymi matkami i dbają o domowe ognisko. Dziś należy je docenić – oczywiście doceniać trzeba każdego dnia, ale dziś szczególnie.

Wszystkim żonom składamy najlepsze życzenia – obyście były jeszcze bardziej aktywne, żebyście się czuły docenione, widziały sens w działaniach, żebyście chciały sięgać wysoko i … bądźcie też wyrozumiałe dla swoich mężów…

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

W czasach, gdy wiele gatunków roślin i zwierząt wymiera, głównie na skutek działalności człowieka, dzisiejsze święto, tj. Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, ma szczególne znaczenie. Stale powiększające się miasta, inwestycje drogowe, przemysł, itp. sprawiły, że wiele gatunków jest zagrożonych, a ich lista powiększa się z każdym dniem. Dodatkowo, znikają także naturalne siedliska, które są kolejną przyczyną wymierania gatunków.

Dziś jest szczególny dzień na to, by zdać sobie sprawę, jak wielki trucicielem jest człowiek. Warto także rozejrzeć się i zacząć wspierać te działania i organizacje, których celem jest ochrona roślin i zwierząt. Dane są zatrważające – każdego roku giną kolejne gatunki. Na około 36-38 milionów Polaków, w naszym kraju żyje zaledwie 100 niedźwiedzi, czy 200 rysi. Ich liczebność spada, dlatego trzeba działać tu i teraz.

Dziś warto zadać sobie pytanie – co samemu możemy zrobić dla ochrony roślin i zwierząt. Otóż wiele – wystarczy zmiana nawyków, stosowanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami, zwiększanie świadomości proekologicznej, wspieranie organizacji prośrodowiskowych – to początek wielkich zmian dla nas i dla całego świata. Nie bądźmy bierni i ratujmy zagrożone gatunki.

Dzień Pracowników Służby BHP

To święto ustanowione w trakcie Kongresu Służby BHP, który odbył się w 2010 r. Uznano wówczas, że 19. września będzie oficjalnym dniem pracowników służby BHP.

Pracownicy służby BHP wykonują wiele ważnych obowiązków, a ich praca jest kluczowa właściwie w każdej firmie, czy zakładzie. Posiadają niezbędne doświadczenie i wiedzę, a wykonując swoje obowiązki muszą też wykazać się specjalnymi cechami – pracują bowiem z ludźmi i w trosce o warunki innych zatrudnionych. Ich głównym zadaniem jest dbanie o przestrzeganie przepisów w miejscu pracy związanych z bezpieczeństwem i higieną. Ich działania skutecznie mogą np. pomóc zapobiegać różnym wypadkom czy zdarzeniom w pracy.

Dziś składamy im życzenia wytrwałości, jak najmniejszej liczby problemów, skutecznych interwencji i szacunku ze strony pracodawców i pracowników!

Dzień Emotikona

Codziennie wysyłamy wiele wiadomości internetowej, maili, smsów i chyba nikt nie wyobraża sobie ich treści, bez popularnych emotikonów. Czym są? To symbole składające się ze znaków interpunkcyjnych i liter, które oznaczają konkretne miny, nastroje. Na przykład dwukropek i nawias oznacza uśmiechniętą minę – 😊, dwukropek i litera p – minę z wyciągniętym językiem – :p, a dwukropek i gwiazdka – oznaczają całusa – :*.

Emotikony ewoluowały przez lata. Dziś przybieraj różną formę – od graficznych obrazków, przez ruchome mini filmiki (gify). Co ciekawe, po raz pierwszy emotikona użyto 19. września 1982 roku. Wówczas użyto znaku, który dziś oznacza uśmiech. Na pamiątkę tego wydarzenia, na całym świecie uznaje się, że 19. września to święto emotikona.

Emotikony pomagają wyrazić uczucia i emocje w wiadomości pisanej, skracają komunikację, pozwalają lepiej zrozumieć intencje piszącego. Dodajmy, że za twórcę emotikona uznaje się profesora Scotta Fahlmana, który jako pierwszy w swojej wiadomości zawarł te symbole.