23. września. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

0
Obraz Niek Verlaan z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 23. września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:23, a zajdzie o 18:33. Imieniny obchodzą m.in. Tekla, Bogusław, Andrzej, Antoni, Boguchwała, Konstancjusz, Lina, Pius i Pola. Na 23. września przypadają takie święta jak: Dzień Spadającego Liścia i Międzynarodowy Dzień Języków Migowych.

Dzień Spadającego Liścia

Jesień oficjalnie już się rozpoczęła. Dni stały robią się coraz krótsze, a ludzie, zwierzęta i rośliny szykują się do chłodniejszej połowy roku. Dziś obchodzimy dzień spadającego liścia. Inicjatorem tego święta jest Jerzy Szewczyk, który stwierdził, że jesienią brakuje okazji do optymistycznego święta. W ślad za tym ustanowiono ten dzień, by z radością i kolorami spadających liści przywitać nową porę roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dziś szczególnie warto np. wybrać się do lasu lub parku i podziwiać kolory jesieni. Pomysłodawcy święta zachęcają także do działań twórczych i kreatywnych. Można np. pozbierać kolorowe liście, wykonać z nich bukiet albo użyć do ozdobienia domu. ​Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia – poczujmy się jak jesienni artyści.

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

To święto ustanowione z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uchwalono je w 2017 roku w celu zwrócenia uwagi na ochronę tożsamości i różnorodności kulturowej głuchych, którzy na co dzień komunikują się wieloma językami migowymi.

Język migowy to język służący do porozumiewania się bez używania narządu słuchu, zazwyczaj przez same osoby głuche lub osoby słyszące z osobami głuchymi. To także język wizualno-przestrzenny. Pierwszą wersją pisaną języków migowych był opracowany w roku 1825 roku system Bébiana. W roku 1974 opracowano najbardziej popularną formę zapisu SignWriting.

Co ciekawe, na całym świecie używa się około 200–300 odmiennych języków migowych i ciągle powstają nowe. Obszary używania konkretnych języków migowych nie zawsze pokrywają się z granicami państw czy zasięgiem języków mówionych. Społeczność osób głuchych na całym świecie liczy według szacunków około 70 milionów.

Wszystkim osobom porozumiewającym się językami migowymi składamy dziś najlepsze życzenia. Tych, którzy nie znają tego języka – zachęcamy do poznania go i nauczenia się przynajmniej kilku gestów.

Reklama