2. października. Dziś obchodzimy m.in. święto Aniołów Stróżów i Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

0
Rzeźbiarski symbol „Niestosowania przemocy” wykonany przez Carla Fredrika Reuterswärda (Malmö - Szwecja) - źródło: wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 2. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:36, a zajdzie o 18:14. Imieniny obchodzą m.in. Aleksandra, Teofil, Antoni, Stanimir i Ursycyn. Na 2. października przypadają takie święta jak: Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych i święto Aniołów Stróżów.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Główne przesłanie dzisiejszego dnia to – „Stop przemocy!”. Z takim hasłem zwracają się organizatorzy różnych akcji wpisanych w obchody Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. To święto, które obchodzimy dziś i które zostało ustanowione Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku. Zapisy uchwały w tej sprawie powstały na bazie inspiracji autorów poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego, który uważał, że „by nieużywanie przemocy miało jakąkolwiek wartość, musi być zastosowane w konfrontacji z wrogiem”.

Dzisiejsze święto, to przede wszystkim apel do państw członkowskich ONZ, różnego rodzaju organizacji, wszystkich ludzi – by szerzyć ideę życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w temacie m.in. poprzez edukację. Do tego też zachęcamy – pamiętajmy – pokój, zgoda, tolerancja i akceptacja – pozwolą nam budować taki świat, w jakim wszyscy chcielibyśmy żyć.

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

To kolejne święto inspirowane słowami i życiem Mahatmy Gandhiego. Co ważne – przypada na dzień urodzić lidera indyjskiego ruchu niepodległościowego. Dodajmy, że Gandhi walczył nie tylko o prawa ludzi, ale też i zwierząt.

Dziś szczególnie ważne jest by edukować i przekazywać informacje, działać skutecznie na rzecz zaprzestania stosowania przemocy wobec zwierząt hodowlanych. Zgodnie z definicją są to udomowione zwierzęta, które hodowane są w gospodarstwach rolnych, na fermach, itd. Są źródłem żywności – w tym mięsa, mleka, tłuszczu, jaj i innych. Dawniej wykorzystywane były także do morderczej pracy, od której na szczęście już odeszliśmy (lub odchodzimy).

Szanujmy naszych braci mniejszych, pamiętajmy, że one czują ból tak samo lub bardziej niż człowiek. Pamiętajmy, że wiele im zawdzięczamy. Miejmy dla nich szacunek. Apelujemy też, by sprzeciwiać się przemocy wobec zwierząt – zgłaszać jej akty, działać i nie pozostawać biernym.

Święto Aniołów Stróżów

Modlitwę do Anioła Stróża zna każdy katolik już od dziecka. Wypowiadając ją prosimy ów anioła o to, by nas strzegł o każdej porze i w każdym miejscu. Dziś obchodzimy święto Aniołów Stróżów.

To święto obchodzone w Kościele katolickim 2. października, mające rangę wspomnienia obowiązkowego. Przypomnijmy, że Aniołom oddawano cześć już w liturgii starochrześcijańskiej, czego przejawem jest modlitwa do Anioła Stróża wspomniana wyżej.

Dodajmy, że święto Aniołów Stróżów pojawiło się także około XV wieku na terenie dzisiejszej Hiszpanii oraz we Francji. Na początku XVII wieku, papież Paweł V pozwolił obchodzić je dokładnie w pierwszy dzień zwykły po św. Michale. Na stałe do kalendarza liturgicznego – w 1670 roku – wprowadził to święto papież Klemens X.