7. października. Dziś obchodzimy Dzień Wanny

0
Obraz PDImage z Pixabay

Kartka z kalendarza – 7. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:46, a zajdzie o 18:00. Imieniny obchodzą m.in. Amelia, August, Blanka, Marceli, Justyna, Marek, Mateusz, Sergiusz, Stefan i Mirela. Na 7. października przypada Dzień Wanny.

Dzień Wanny

Okrągłe, narożne, z hydromasażem – wanny, a właściwie kąpiele w nich, lubią chyba wszyscy. Dziś obchodzimy ich bardzo nietypowe święto. Dzień wanny to okazja do tego, by bez pośpiechu i z lampką ulubionego trunku spędzić chwilę czasu na relaksie w wodzie.

W codziennej bieganinie często brakuje nam czasu na to, by bezkarnie wylegiwać się w wannie. Zamiast aromatycznych kąpieli, wybieramy szybki prysznic, który zwłaszcza o poranku, stawia na nogi największych śpiochów. Takiego pośpiechu chyba nie znali nasi przodkowie, którzy kąpiele w wannie kochali ponad wszystko!

Pierwsza wanna, która nieco nawet przypominała te dzisiejsze, pochodzi z XVI wieku przed naszą erą z greckiej Krety. Jak donoszą badacze – mieszkańcy tej wyspy brali i uwielbiali częste kąpiele. Przez wieki ich popularność wzrastała, a w starożytnym Rzymie powstawały nawet publiczne łaźnie, termy, w których wanny były okrągłymi basenami, w których kąpano się często w towarzystwie.

Z biegiem lat popularność kąpieli raz rosła, raz malała, a dziś chyba trudno znaleźć kogoś kto nie lubiłby odpoczynku w wodzie z pianą, płatkami kwiatów i pachnącymi świecami dookoła. To świetna opcja na wieczór i dziś w dniu wanny z pewnością powinniśmy sobie zafundować taki relaks.