8. października. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Jaja

0
Obraz Karl Allen Lugmayer z Pixabay

Kartka z kalendarza – 8. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:48, a zajdzie o 17:58. Imieniny obchodzą m.in. Brygida, Pelagia, Artemon, Laurencja, Gunter, Marcin, Taida i Waleria. Na 8. października przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Jaja i Międzynarodowy Dzień Podologii.

Światowy Dzień Jaja

Jajecznica, na twardo albo sadzone – to tylko niektóre propozycje podania jaj. Są nieodłącznym składnikiem pysznych i pożywnych śniadań. Dodajemy je także do wielu sałatek i innych potraw. Dziś obchodzą swoje święto – co ciekawe obchodzone na całym świecie.

Idea ustanowienia tego dnia powstała w 1996 roku w Wiedniu i wybrano drugi piątek października, w który co roku świętujemy i celebrujemy jaja! Oczywiście apelujemy, by nie pomylić tego święta z dniem żartów czy dowcipów. Dziś chodzi wyłącznie o te jajka, które zjadamy!

Jajka to prawdziwa potęga składników odżywczych. Dostarczają wielu elementów niezbędnych naszemu organizmowi, są wszechstronnie wykorzystywane i wpływają korzystnie na zdrowie ludzi w każdym wieku. Tegoroczne święto obchodzone jest już po raz 25.

Przyłączcie się do świętowania – zjedźcie dziś jaja, podzielcie się przepisami na najpyszniejsze potrawy i doceńcie ten składnik spożywczy.

Międzynarodowy Dzień Podologii

Podologia – zwana też podiatrią – dziś ma swoje święto, zarówno jako dziedzina, ale także ludzie wykonujący ten zawód. Dodajmy, że jest ona gałęzią medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego.

Podolodzy wykonują różne zabiegi i muszą także mieć szeroką wiedzę medyczną – zwłaszcza z takich dziedzin jak: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywanie ran, itd. Oprócz tego zajmują się także profilaktyką i leczeniem stóp osób czynnie wykonujących sporty.

Z roku na rok poszerza się grono pacjentów korzystających z usług podologów. Warto zauważyć, że zgłaszać się do nich powinni Ci, którzy mają ograniczenia ruchowe, borykają się z chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.

W dniu dzisiejszego święta promuje się podologię, informuje o schorzeniach, w których podolodzy mogą pomóc. Jest to także okazja do tego, by integrować środowisko podologów w Polsce.