9. października. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

0
Obraz Settergren z Pixabay

Kartka z kalendarza – 9. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:50, a zajdzie o 17:56. Imieniny obchodzą m.in. Dionizy, Arnold, Abraham, Sybilla, Wincenty, Atanazja, Aaron i Bogudar. Na 9. października przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów, Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów.

Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów

To święto, które obchodzone jest co roku w drugą sobotę października, by zwracać uwagę ludzi na całym świecie na osoby nieuleczalnie chore i te, które każdego dnia muszą mierzyć się z ich cierpieniem – lekarzy, pracowników służby medycznej, kapelanów, wolontariuszy, pracowników socjalnych.

Pierwsze hospicjum domowe powstało w naszym kraju w 1983 roku w Gdańsku. 11 lat później otwarto tego typu placówka dla dzieci w Warszawie. Dodajmy, że od tamtego czasu opiekę paliatywną uznaje się za odrębną dziedzinę medycyny. W Polsce większość hospicjów prowadzona jest przez fundacje i organizacje pożytku publicznego, a więc utrzymywanych jest z pieniędzy pozyskanych od darczyńców, firm, itd. Dodajmy, że w miejscach tych pacjentów otacza się szczególną troską i opieką. Dotyczy to także rodzin chorych.

Dziś wszystkim osobom pracującym w hospicjach życzymy satysfakcji z pracy, rozwiązania problemów, siły psychicznej i fizycznej i jeszcze większego zaangażowania.

Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

Mówi się, że listy odchodzą do lamusa i że wypierają je smsy, maile i inne formy elektroniczne. Listy jednak mają swój wyjątkowy charakter i chyba każdy lubi je dostawać. Dziś obchodzimy ich święto, które zostało ustanowione w 1969 roku przez ONZ.

Data tego święta nie jest przypadkowa, bo 9 października 1874 na konferencji w Bernie podpisano Traktat Berneński, powołujący do życia, jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych, Światowy (Powszechny) Związek Pocztowy.

Celem dzisiejszego święta jest uświadomienie społeczeństwu roli sektora usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów. Obchody Dnia mają także zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań w ramach programu w celu zwiększenia świadomości o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa oraz mediów na skalę krajową.

Pamiętajmy o istocie święta – pisaniu listów. Wysyłamy je od wieków i przybierają różne formy – urzędowe, kartki z wakacji, a także – uwielbiane przez kochanków – listy miłosne. Jeśli ktoś miałby ochotę dziś świętować, to koniecznie napiszmy do kogoś list! Choć to może się wydawać staromodne, to z pewnością ucieszy adresata.