Kartka z kalendarza – 31. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:28, a zajdzie o 16:10. Imieniny obchodzą m.in. Augusta, Alfons, Antonin, Krzysztof, Lucyla, Łukasz, Narcyz, Saturnin, Tomasz, Urban i Wolfgang. Na 31. października przypadają takie święta jak: Halloween, Światowy Dzień Oszczędzania i Światowy Dzień Miast.
Halloween
To święto, a raczej zwyczaj, który najhuczniej obchodzony jest w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Przez ostatnie lata stał się popularny także na całym świecie. Nawet w Polsce organizowane są halloweenowe imprezy, w trakcie których nie brakuje specyficznych ozdób – pajęczyn, lampionów z dynii, szkieletów, a uczestnicy przebierają się za zjawy, zmarłych, duchy i czarownice.
Mimo że dzień ten nie jest świętem urzędowym, to cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością w USA. Jak wspomniano wyżej głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny itp.
Do wydarzenia trzeba podejść z przymrużeniem oka i jeśli ktoś zapuka do naszych drzwi i wypowie „Cukierek albo psikus” – bądźmy życzliwi i nawet jeśli nie obchodzimy tego dnia, to nie podchodźmy do niego z wrogością.
Światowy Dzień Oszczędzania
To święto obchodzone corocznie 31 października. Powstało z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania.
W kongresie, o którym mowa powyżej, główną postacią był prof. Filippo Ravizza, ówczesny dyrektor nowo powstałego Światowego Instytutu Kas Oszczędnościowych, który promował oszczędność. Według uczestników kongresu, odpowiednia wiedza na temat pomnażania oszczędności miała w perspektywie zapewnić stabilny rozwój społeczeństw. W tym celu postanowiono, iż 31 października każdego roku będą organizować w swoich krajach działania edukacyjne kierowane do wszystkich obywateli, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy posiadanych środków.
Jeśli nie odkładacie pieniędzy, nie oszczędzacie zasobów – dziś jest dobry moment na to, by przemyśleć ten temat i odłożyć choć niewielką sumkę.
Światowy Dzień Miast
Brzeg, Grodków, dalekie Las Vegas, Praga, czy Moskwa – nieważne gdzie położone, nieważne jak duże – wszystkie miasta obchodzą dziś swoje święto.
To inicjatywa Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2014 roku. Hasłem przewodnim tego dnia jest „Lepsze miasto, lepsze życie”. Co roku wybierane jest inne motto i wokół niego programowane są różnego rodzaju wydarzenia. Okazuje się, że około 56% populacji na świecie zamieszkuje obszary miejskie. To właśnie tym ludziom dedykowane jest to święto, by mówić głośno o problemach i wyzwaniach terenów miejskich.
Głównym założeniem święta jest wspieranie miast w taki sposób, aby potrafiły ochronić życie i zdrowie swoich mieszkańców. Inicjatorzy święta skupiają się na tym, by ograniczać uszkodzenie, niszczenie własności publicznej i prywatnej, modyfikować na sprawniejszą infrastrukturę i usługi miejskie, wypracować dobre wzorce działań kryzysowych, np. w przypadku zagrożeń naturalnych, katastrof, wojen, epidemii. Ważne jest także wypracowanie wzorców, dzięki którym po wystąpieniu jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej, miasto mogło wrócić do normalnego funkcjonowania najszybciej jak się da.
Sporo miejsca dziś poświęca się także zrównoważonemu rozwojowi miast, a także przechodzenia ich funkcjonowania na tryb ekologiczny. Dziś promuje się także postawy mieszkańców miast żyjących zgodnie z naturą.