13. stycznia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Polskiej Wódki

0
Obraz Pavlofox z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 13. stycznia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:36, a zajdzie o 15:52. Imieniny obchodzą m.in. Leoncjusz, Weronika, Beata, Bogumiła, Bogusław, Godfryd, Judyta, Kinga i Remigiusz. Na 13. stycznia przypadają takie święta jak: Międzynarodowy Dzień Koszuli, Dzień Gumowej Kaczuszki i Dzień Polskiej Wódki.

Międzynarodowy Dzień Koszuli

Dziś uznawana za element eleganckiego ubioru. Ma też swoją odmiany: codzienną, luźną, roboczą, itd. Noszą ją mężczyźni i kobiety. Koszula, bo o niej mowa obchodzi dziś swoje święto.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Coś na kształt dzisiejszej koszuli nosili przedstawiciele plemion z Azji Środkowej, później Sumerowie i Babilończycy, Semici i Egipcjanie. Następnie swoją wersję opracowali też Grecy, którzy mieli swoje chitony, a także Rzymianie, którzy zakładali tuniki. Koszula obecna była w szafach wszystkich pokoleń i do dziś jest jednym z najpopularniejszych ubiorów.

Współczesna klasyczna męska koszula jest rozpinana z przodu, ma rękawy wpuszczone w mankiety oraz kołnierzyk. Tył koszuli jest wszyty w karczek. Z przodu, po lewej stronie, może znajdować się kieszonka.

W Międzynarodowym Dniu Koszuli koniecznie powinniśmy ją założyć – czy to w wersji eleganckiej, czy nieco luźniejszej. To najlepszy sposób, by świętować ten dzień!

Dzień Gumowej Kaczuszki

Rubber Duckie Day – to międzynarodowa nazwa dzisiejszego święta, które ma raczej żartobliwy charakter. Niewiele osób jednak wie, że gumowe kaczuszki – bo o nich mowa – przysłużyły się nauce!

W 1992 roku w pobliżu linii zmiany daty rozwinął się silny sztorm, który z pływającego w tamtych rejonach kontenerowca strącił i zniszczył 12 kontenerów. W jednym z nich znajdowało się blisko 30 tysięcy gumowych kaczuszek, które trafiły do wody. Friendly Floatees – bo tak się je określa – w przeciwieństwie do innych przedmiotów nie poszły na dno, a dryfowały na powierzchni oceanów. Okazuje się, że przez swoją niewielką wagę i właściwości poddały się prądom morskim, dzięki czemu dostarczyły naukowcom, którzy bacznie je obserwowali, wiele danych na temat tychże prądów, ich przebiegu, właściwości, itd. Niektóre kaczuszki dotarły nawet do Europy!

To właśnie na pamiątkę tego zdarzenia, dziś obchodzimy święto gumowej kaczki. Co ciekawe część tych dryfujących egzemplarzy została wyłowiona i dziś są niezwykle cenne na rynku kolekcjonerskim. Biorąc dziś kąpiel sprawdźcie czy przypadkiem Wasza kaczuszka nie była jedną z tych podróżniczek!

Dzień Polskiej Wódki

Dziś obchodzimy święto wódki, która nazywana jest królową alkoholi. Niewiele osób wie, że polska wódka – podobnie jak koniak we Francji i whisky w Szkocji – wpisana jest na listę chronionych oznaczeń geograficznych.

Ten wysokoprocentowy napój alkoholowy uzyskiwany przez zmieszanie w odpowiednich proporcjach spirytusu rektyfikowanego z wodą. Może mieć charakter czysty, bez dodatków lub smakowy. Surowcami do produkcji wódek są produkty pochodzenia rolniczego, tradycyjnie zboża lub ziemniaki. Wódka powstaje w kilku etapach. Należą do nich: oczyszczenie surowców, parowanie mające na celu upłynnienie skrobi zawartej w surowcach, zacieranie, czyli rozkład skrobi do cukrów, fermentacja cukrów przeprowadzana przez drożdże, destylacja, rektyfikacja, mieszanie powstałego spirytusu z wodą, filtracja i rozlew.

Każdy Polak powie, że ojczyzną wódki jest Polska. Rosjanin z kolei bez wątpienia wskaże, że to Rosja. Spór trwa od lat, choć przyznać trzeba, że źródła i opinia historyków i naukowców wielu dziedzin przechyla szalę na korzyść Polski.

Wódka z jednej strony pojawia się w dawnych i współczesnych obrzędach, tradycjach, utworach literackich; jej różnorodność, sposób produkcji i spożycia stanowi pewne dziedzictwo kulturowe. Z drugiej strony jej konsumpcja jest związana z negatywnymi zjawiskami społecznymi jak alkoholizm. Dlatego dziś uważajmy i rozsądnie obchodźmy to święto. Najlepiej ograniczyć się do zgłębienia wiedzy o historii i pochodzeniu tego trunku.

Reklama