18. stycznia – Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

0
fot. Inna Lesyk/pexels.com
Reklama

Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, czyli sławnego misia, który podbił serca milionów dzieci na całym świecie. Wspomniane święto przypada w dniu urodzin twórcy tej wyjątkowej, bajkowej postaci – Alana Alexandra Milne’a, który urodził się w 1882 roku w Londynie. Imieniny tego wyjątkowego dnia obchodzą m.in.: Beatrycze, Małgorzata, Krystyna, Monika, Piotr, Regina i Zuzanna. Słońce w Brzegu wzeszło o godzinie 7:43 i zajdzie ok. godziny 16:17.


Kubuś Puchatek to jedna z najcenniejszych postaci fikcyjnych

Pierwsza książka o sławnym misiu i jego przyjaciołach ukazała się w 1926 roku, a jej autorem był 44-letni wówczas Alan Alexander Milne. Nie przewidywał wtedy chyba jak cenną postać udało mu się stworzyć. Dzisiaj Kubuś Puchatek wg. magazynu Forbes jest uważany za jedną z najcenniejszych postaci fikcyjnych, a dochody związane ze sprzedażą jego wizerunku opiewają na kilka miliardów dolarów w skali roku!

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Sama książka została do tej pory sprzedana w nakładzie przekraczającym 7 milionów egzemplarzy i przetłumaczona w kilkunastu językach świata. Wersja łacińska sprzedała się w 125 tysiącach, znajdując miejsce na liście bestsellerów New York Times’a.

Niewielu z nas wie, iż autorką polskiego przekładu była siostra Juliana Tuwima – Irena. To właśnie ona wymyśliła w 1938 roku nazwę „Kubuś Puchatek”, gdyż w oryginale miś nazywał się „Winnie-de-Pooh”.

Postać bajkowego przyjaciela Kubusia Puchatka – Krzysia wzorowana była na synu autora oryginału – Christopherze. Z kolei jego zabawki posłużyły za pierwowzór pozostałych bohaterów, a dzisiaj mają swoje zaszczytne miejsce w New York Public Library.

Bajka dała także początek nowej dyscyplinie Mistrzostw Świata. W jednej ze scen Kubuś Puchatek przechodził przez mostek i upuścił do rzeki szyszkę. Niezwykle spodobało mu się, że pomimo, iż upuścił ją po jednej stronie mostku, to chwilę później pojawiła się już z drugiej. Tak w jego głowie zrodził się pomysł nowej gry, która stała się sportem narodowym popularnego Stumilowego Lasu, a w świecie rzeczywistym zyskała tak wielką popularność, że od 1983 roku odbywają się w niej Mistrzostwa Świata. Gra polegała na tym, że na sygnał dawany przez Królika, zawodnicy wrzucali do wody patyk i sprawdzali czyj wypłynie jako pierwszy. Ta rzeczywista odbywa się w Witney, w hrabstwie Oxfordshire i bierze w niej udział rokrocznie kilkuset uczestników. Wśród nich często pojawiają się goście specjalni, tacy jak m.in. mająca największą kolekcję maskotek postaci z cyklu książek o Kubusiu Puchatku (liczącą aż 12 tysięcy egzemplarzy!) Amerykanka – Deb Hoffman.

Postać tego bajkowego misia wywoływała jednak także kontrowersje. Tak było np. pod koniec 2014 roku w Polsce, gdzie w Tuszynie (woj. łódzkie) radnych poróżnił pomysł, aby nadać imię Kubusia Puchatka jednemu z placów zabaw. Część z tuszyńskich rajców była oburzona, że postać, która chodzi bez spodni i nie ma określonej tożsamości płciowej ma być patronem placu zabaw dla dzieci. Sprawa stała się niezwykle głośna, a z pomocą postanowił wyjść znany polski satyryk – Henryk Sawka, który domalował misiowi majteczki w kropeczki.

Reklama