25 listopada. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Kolejarza i Dzień Pluszowego Misia

0
Fot. Archiwum: Obchody Dnia Pluszowego Misia w Ósemce w 2016 roku. Tekst dostępny TUTAJ
Reklama

Kartka z kalendarza – 25 listopada – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:11, a zajdzie o 15:34. Imieniny obchodzą m.in. Katarzyna, Merkury, Elżbieta, Erazm, Beatrycze, Mojżesz, Godzimir, Józef, Tęgomir i Maria. Na 25 listopada przypadają takie święta jak: Dzień Kolejarza, Dzień Pluszowego Misia i Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Dzień Kolejarza

Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza to polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada (od 1991) w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W czasie II RP Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono we wrześniu. Święto nie miało charakteru centralnego, choć w obchodach często uczestniczyli ministrowie komunikacji, a w Polskim Radiu odbywał się przekaz na żywo z uroczystości. Kościół Katolicki także był włączany w obchody, odbywały się nabożeństwa.

Po II wojnie światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono tak jak przed wojną, także we wrześniu – na drugą niedzielę września. Po wojnie po raz pierwszy obchodzono je w 12 września 1954 roku. Dnia 21 lipca 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy.

Dodajmy, że święto jest okazją do zaprezentowania historii kolei, pracy w tej branży. Zwykle wręczane są także awanse i odznaczenia dla czynnych kolejarzy. Współcześnie, jednym z elementów obchodów są pielgrzymki na Jasną Górę i do różnych sanktuariów. Udział w nich biorą pracownicy z rodzinami, emeryci, renciści oraz sympatycy kolei.

Wszystkim kolejarzom życzymy dziś satysfakcji i docenienia ich pracy! Oby wszystkie przyjazdy i odjazdy były punktualne, a podróżni wyrozumiali i mili. Wszystkiego najlepszego.

Dzień Pluszowego Misia

Miś Uszatek, Coralgol, czy ukochany przez dzieci i dorosłych Kubuś Puchatek doczekały się swojego święta. Od 2002 roku, 25 listopada na całym świecie obchodzony jest bowiem Dzień Pluszowego Misia. Ulubiona zabawka kończy w tym roku swoje 119. urodziny!

Przypomnijmy, że pluszowe misie zyskały popularność dzięki prezydentowi Theodore Roosevelt’owi, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. W czasie jego trwania postrzelono małego niedźwiadka, który ostatecznie został uwolniony. Wydarzenie zostało uwiecznione przez dziennikarza „The Washington Post”, a chwilę później – za sprawą nowojorskiego przedsiębiorcy Morrisa Mitchona – powstał pierwszy pluszowy miś, który do dziś uwielbiany jest przez dzieci na całym świecie. Ciekawostką może być także sama nazwa, bowiem w USA misie określane są jako „teddy bears”. Przedrostek „teddy” to nic innego jak zdrobnienie od imienia prezydenta Roosevelta.

Po raz pierwszy, Dzień Pluszowego Misia obchodzono w 2002 roku – w setną rocznicę powstania zabawki. Od tamtej pory co roku dedykowane imprezy tego typu realizowane są na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

To jedno z najważniejszych świąt piętnujących przemoc wobec kobiet. Oczywistym jest, że wszelkie przejawy tejże przemocy powinny być zaniechane, a sprawcy ukarani najbardziej surową karą.

To dzień, który został proklamowany przez Pierwsze Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów w lipcu 1981 roku – w trakcie zgromadzenia w stolicy Kolumbii, Bogocie. Datę tego święta jest nieprzypadkowa. 25 listopada 1960 r. w rządzonej przez dyktatora Rafaela Trujillo Dominikanie zamordowano trzy siostry Mirabal.

Od kilkunastu lat Dzień ma wymiar uniwersalny i ogólnoświatowy – w 1999 r. zatwierdziło go Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto poparła też Unia Europejska. Najważniejszym przesłaniem tego dnia, jest potępianie przemocy wobec kobiet i podejmowanie wszelkich możliwych kroków, by ją zatrzymać i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kobietom na całym świecie. Stąd także apel do wszystkich Państwa – reagujmy na wszelkie formy przemocy wobec kobiet. Jeśli jesteśmy jej świadkami, podejrzewamy, że ktoś w najbliższym otoczeniu może być ofiarą – działajmy, złóżmy zawiadomienie do służb i nie bądźmy obojętni!

Reklama