14. października – dziś obchodzimy Dzień Nauczyciela

0
fot. Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 14. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Imieniny obchodzą m.in. Dominik, Fortunata, Alan, Burchard, Gaja, Just, Kalikst, Małgorzata i Rustyka. Na 14. października przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Wzroku, Światowy Dzień Normalizacji i Dzień Edukacji Narodowej – tzw. Dzień Nauczyciela.


Dzień Nauczyciela

Wszyscy nauczyciele, profesorowie, wychowawcy – dziś obchodzą swoje święto. Właściwie to Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego. Ustanowiono je w 1972 roku i upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dziś każdy uczeń i student powinien pamiętać o swoich nauczycielach i profesorach. Im wszystkim życzymy dziś ogromnej satysfakcji z pracy, sukcesów zarówno pedagogicznych jak i osiąganych przez uczniów, dobrej atmosfery pracy i zdecydowanie większych zarobków.

Światowy Dzień Normalizacji

Co roku roku 14 października członkowie IEC, ISO i ITU obchodzą Światowy Dzień Normalizacji. To święto, które jest wyrazem uznania dla wspólnych wysiłków tysięcy ekspertów na całym świecie zaangażowanych w opracowywanie Norm Międzynarodowych.

Dodajmy, że ów normy gwarantują pozytywne zmiany poprzez usuwanie barier w komunikacji i współpracy: ułatwiają handel, rozpowszechniają wiedzę i wpływają na postęp technologiczny.

Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim specjalistom w tej dziedzinie jeszcze większych sukcesów w rozwoju normalizacji, która wspiera innowacje i dostarcza rozwiązań dla światowych wyzwań.

Światowy Dzień Wzroku

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Mówi się też, że oczy są zwierciadłem duszy. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Co to za święto?

Ustanowiono je w 2000 roku i obchodzone jest co roku – w drugi czwartek października. Organizatorem obchodów jest międzynarodowa koalicja Vision 2020, w której zrzeszonych jest 26 organizacji – w tym m.in. Międzynarodowa Agencja do Zapobiegania Ślepocie oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Celem koalicji „VISION 2020: The Right to Sight” (Prawo do Widzenia) jest podejmowanie działań ku likwidacji (możliwych do wyeliminowania) przyczyn ślepoty. Obchody święta mają także na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.

W Polsce święto to obchodzone jest od 2006 roku, a jego organizatorami są: Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Stowarzyszenie Pacjentów chorych na AMD, którzy wspólnie realizują kampanię społeczną, pn. „Dobry wzrok na całe życie”.

Reklama