OSP Mąkoszyce i OSP KSRG Lubsza na 17. Wojewódzkich Obchodach Dnia Inwalidy

0

W sobotę 30. czerwca, tradycyjnie już w ramach współpracy z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, OSP Mąkoszyce oraz OSP KSRG Lubsza przeprowadziło szkolenia i pokazy ratowniczo-gaśnicze podczas XVII Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Inwalidy.


Blisko 1100 seniorów z województwa opolskiego spotkało się na terenie strzelnicy garnizonowej w Opolu Winowie. Uczestnicy mieli okazję do wspólnej zabawy, integracji i zaprezentowania się zespołów muzycznych. Podczas imprezy szansę do prezentacji mieli także strażacy z Mąkoszyc i Lubszy. Wpierw zaprezentowali się na głównej scenie, następnie na terenie strzelnicy utworzyli punkt szkoleniowy w którym każdy z uczestników mógł skorzystać z porad i wskazówek ratowników, dowiedzieć się jak prawidłowo postępować np. przy pożarze sadzy w kominie, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej albo poćwiczyć na fantomach prowadzenie masażu serca.

– Nie tylko gasimy ogień, ale również spotykając się tutaj, przybliżamy zasady udzielania pierwszej pomocy. Towarzyszy nam również OSP KRSG z Lubszy. Młodzi strażacy pokazują, co potrafią. Każdy ma możliwość zobaczenia naszego sprzętu, założenia ubioru strażackiego. Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani i docenieni przez zgromadzoną publiczność – mówi Damian Resiak prezes OSP Mąkoszyce.

Działania strażaków z gminy Lubsza szczególnie docenił obecny na wydarzeniu marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Ochotnicza Straż Pożarna z Mąkoszyc i Lubszy posiada wykwalifikowaną kadrę zawodowych ratowników medycznych i strażaków przeszkolonych w Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej. OSP Mąkoszyce współpracuje także z firmą szkoleniową Andrzeja Wojnarowskiego, która wspiera strażaków z Mąkoszyc podczas takich imprez o dodatkowy sprzęt ratowniczo-szkoleniowy.

Podczas spotkania doceniono aktywność członków PZERiI. Wręczono m.in. listy gratulacyjne marszałka województwa opolskiego oraz medale i odznaki przyznawane przez władze Związku. Wśród atrakcji była rywalizacja drużyn, których kapitanami byli lekkoatleta, złoty medalista olimpijski Władysław Kozakiewicz oraz marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Dodatkowo każdy z uczestników mógł uzyskać informacje na ten temat „Opolskiej Karty Rodziny i Seniora” na stoisku przygotowanym przez Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej UWMO oraz mógł skorzystać z bezpłatnych badań wykrywania antygenu HCV. Dobrą zabawę zapewniły występy zespołów ludowych z całego województwa, które poderwały uczestników imprezy do spontanicznego tańca. Uroczystości zostały objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.

Łukasz Józwenko (OSP Mąkoszyce)