W ostatni weekend wakacji będzie więcej patroli na drogach

0
fot. archiwum

Tegoroczne wakacje właśnie dobiegają końca, a powroty z urlopów, to czas kiedy na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. W ramach ogólnopolskiej akcji policji „Bezpieczny weekend”, funkcjonariusze zapowiadają wzmożone działania.


– Od piątku (31 sierpnia), na drogach w naszym powiecie będzie więcej policjantów. Będziemy patrolować m.in. drogi krajowe nr 39 i 94, a także drogi wjazdowe i wyjazdowe z miast. Funkcjonariusze będą czuwać nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów. Ich uwaga będzie skierowana również na to, w jaki sposób podróżują dzieci – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

– Wzmożone działania potrwają do 2 września. Do akcji „Bezpieczny weekend” zostaną zaangażowane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Oczywiście celem akcji jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych – tłumaczy oficer prasowy KPP w Brzegu.

Przypomnijmy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym kierowca obligatoryjnie traci prawo jazdy na trzy miesiące. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość jest czynnikiem, który powoduje najwięcej kolizji i wypadków.

– Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych są: nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Z kolei przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły, co prowadzi do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji tragedii – podsumowuje Patrycja Kaszuba.