Dzielnicowi z Brzegu i Grodkowa rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

0
fot. KPP w Brzegu

To nie pierwsze i całą pewnością nie ostatnie spotkanie mundurowych z osobami najbardziej narażonymi na oszustwa domowe. Policjanci z Brzegu i Grodkowa instruowali seniorów, jak powinni się zachować, kiedy ich mieszkania odwiedzają nieznajomi mogący podszywać się dosłownie za każdego. Pomimo wielu apeli w mediach, przypadków oszustw na wnuczka, na policjanta, czy na pracownika gazowni wciąż nie brakuje.


– Funkcjonariusze rozmawiali z seniorami o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać. Wyjaśniali, jak zachować się kiedy ktoś odwiedzający nasze domostwo bądź dzwoniący do nas próbuje wyłudzić pieniądze. Ostrzegamy przed pochopnym oddawaniem swoich pieniędzy i przelewami bankowymi na konta osób, których nie znamy i nigdy nie widzieliśmy. Namawiamy by seniorzy rozmawiali między sobą o takich zagrożeniach i przestrzegali swoich bliskich, sąsiadów i znajomych – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Należy podkreślić, że oszuści wciąż modyfikują swoje metody działania i szukają nowych, aby się wzbogacić. Najczęściej kontaktują się i pukają do drzwi. Wtedy wzbudzają zaufanie i wykorzystują dobre serce osób starszych. Swoim działaniem dążą do tego, by okraść je z oszczędności lub wartościowych przedmiotów, np. biżuterii.

– Mimo szerokiej profilaktyki i kampanii informacyjnej za pośrednictwem mediów nadal zdarzają się zgłoszenia o oszustwach metodą na wnuczka, policjanta, czy pracownika instytucji pomocowej. Z tego względu policjanci cały czas edukują i prowadzą profilaktyczne spotkania z mieszkańcami. Dzięki temu świadomość seniorów w naszym regionie rośnie i nie dają się zwieść telefonicznym opowieściom np. o bliskiej osobie, która natychmiast potrzebuje finansowego wsparcia – tłumaczy Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.