Policyjna grupa „SPEED” walczy z piratami drogowymi

0
nieoznakowane BMW
fot. archiwum

Od blisko miesiąca, na terenie Opolszczyzny działa specjalnie utworzona jednostka policjantów z ruchu drogowego. Grupa „SPEED” ma do swojej dyspozycji najszybsze radiowozy, za kierownicą których siedzą najlepiej wyszkoleni funkcjonariusze. Zadaniem policjantów jest patrolowanie tras, na których występuje największe zagrożenie wypadkami drogowymi. W skład grupy mającej walczyć z piratami drogowymi wchodzą również mundurowi z brzeskiej drogówki.


– W ramach działań grupy „SPEED” wykorzystywane są różne źródła informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas codziennej służby policjanci zwracają szczególną uwagę na kierujących, którzy rażąco naruszają obowiązujące przepisy – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Dodajmy, że na Opolszczyźnie policjanci z grupy „SPEED” podzieleni są na dwie grupy: północ i południe. Są to funkcjonariusze ruchu drogowego z każdej komendy powiatowej w naszym województwie. W ten sposób, swoimi działaniami obejmują głównie DK 46, DK 41, DK 40, DK 11, DK 45 i DK 39.

O skuteczności brzeskiego patrolu mógł przekonać się 50-letni kierowca BMW. Mężczyzna nie wiedział, że w nieoznakowanym pojeździe znajdują się policjanci, którzy zarejestrowali, jak na dozwolonej „pięćdziesiątce” w Kościerzycach pędził swoim autem 123 km/h. Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 73 km/h, 50-latek stracił prawo jazdy na trzy miesiące, został ukaranym wysokim mandatem, a na jego konto wpłynęło dodatkowo 10 pkt karnych.

Przypominamy!
Kierowca, który w obszarze zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkości o więcej niż 50 km/h., obligatoryjnie straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Wówczas, aby ponownie móc wsiąść za kierownicę, osoba taka będzie musiała ponownie zdać egzamin.