Nie dajmy się oszukać przez e-maile!

0
fot. cyberbezpieczenstwo.pl

Złodzieje i oszuści coraz częściej wykorzystują Internet jako miejsce swojej nielegalnej działalności. Dlatego policjanci w całej Polsce codziennie monitorują sieć pod kątem przestępstw. Przypominamy o bezpieczeństwie i zasadzie ograniczonego zaufania podczas surfowania po sieci. Nie daj się oszukać cyberprzestępcom!


Jednym z najpopularniejszych sposobów, jakim aktualnie posługują się przestępcy działający w sieci jest tzw. „Phishing”. Metoda polega na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Osoba odpowiedzialna za oszustwo, czyli tzw. phishiner rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości. Otrzymywane informacje mają formę podobną do tych, które stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje. Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o atrakcyjnej promocji lub o reaktywacji naszego konta poprzez załączony link lub e-mail. Celem oszusta jest wyłudzenie naszych danych do logowania, szczegółów kart kredytowych lub poufnych danych naszego konta bankowego.

Oszuści stosują w tym celu zainfekowane witryny internetowe, w opisie zawierające chwytliwe hasła lub fałszywe wiadomości e-mail. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, szczególnie gdy pobieramy oprogramowanie z niepewnych serwerów czy odpowiadamy na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Serfując w sieci pamiętajmy, aby nie otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości oraz nie przesyłajmy mailem żadnych danych osobistych. W żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w przypadkowych wiadomościach e-mail!