75-latka z Brzegu przekazała 40 tys. złotych fałszywemu wnuczkowi

0
fot. zdjęcie ilustracyjne / krakow.policja.gov.pl

Pomimo wielu apeli wciąż nie brakuje seniorów, którzy ulegają oszustom i tracą swoje oszczędności życia. Do takiego zdarzenia doszło w miniony piątek (26.06) w Brzegu. 75-letnia kobieta przekazała 40 tys. złotych mężczyźnie podszywającemu się za jej wnuczka.


– Do mieszkanki Brzegu zadzwonił mężczyzna, który podawał się za jej wnuka. Poinformował ją, że jego tato spowodował wypadek. Teraz musi wpłacić wysoką kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Seniorka długo się nie zastanawiając wybrała wszystkie oszczędności z banku. Zaledwie chwilę później na jednej z ulic w mieście przekazała 40 tys. złotych kobiecie, która miał być adwokatem zięcia – informuje mł. Asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Po jakimś czasie 75-latka zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustwa. Zadzwoniła więc na numer alarmowy i przekazała informacje o swoich podejrzeniach.

– Policjanci cały czas apelują o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się za naszą rodzinę i żądają pieniędzy. Mimo to, zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Ze swojej strony ponawiamy apel i prośbę kierujemy do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z waszymi rodzicami i dziadkami. Przestrzeżcie ich i przekażcie kilka cennych rad – mówi Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Natychmiast należy podzielić się tą informacją z bliskimi. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowy 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Pamiętajmy, że metody którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Słyszeliśmy już o wielu wariantach oszustw na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP. Każda może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo. Nasz rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na inne konto bankowe. Uczulajmy seniorów, że to sygnały, które powinny ich zaniepokoić. Niech nigdy nie oddają swoich pieniędzy osobom, których nie znają.