Trujący „Mocarz”. KGP ostrzega przed dopalaczami

1
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Ostatnie wydarzenia z województwa śląskiego, związane z zatruciami dopalaczami wymuszają zachowanie wzmożonej ostrożności. Szczególną uwagę powinni zwracać nie tylko szukający wrażeń dzięki tego typu używkom, ale i rodzice. Na terenie brzeskiego powiatu problem ten istnieje od dawna. Dla przypomnienia, w maju br. zatruciu uległo trzech nastolatków w gminie Lewinie Brzeskim. Niespełna dwa tygodnie temu do zatrucia dopalaczami doszło w Domu Dziecka w Skorogoszczy.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Pamiętajmy, że osoby sprzedające dopalacze przyciągają ludzi ceną i fałszywym, co do zawartości, opisem przedmiotu i jego składem chemicznym – oferują w zamian niezapomniane wrażenia i doznania, które w przeszłości, dla wielu osób były ostatnimi w ich życiu. Wszystkie niebezpieczne substancje są oferowane do sprzedaży jedynie z chęci zysku, a szkody wyrządzone w organizmach ludzi okazują się nieodwracalne.

W maju, w jednej z miejscowości pod Lewinem Brzeskim, w piwnicy budynku znaleziono trzech nieprzytomnych nastolatków. Stan jednego z nich był bardzo ciężki. Udało się go uratować tylko dzięki szybkiej reakcji ratowników medycznych i lekarzy.W nocy z piątku na sobotę (3/4 lipca) cztery osoby uległy zatruciu środkami psychoaktywnymi w Domu Dziecka w Skorogoszczy. Osoba, która uległa najcięższemu zatruciu, po wyjściu ze szpitala wymagała opieki terapeutycznej ze strony psychologa.

Apelujemy o niezażywanie żadnych środków niewiadomego pochodzenia i o nieznanym składzie chemicznym. Skutki przyjęcia takich specyfików mogą okazać się tragiczne. Dowodzą tego chociażby przykłady z ostatnich dni. Nie brakuje również przypadków, gdy przyjęcie podejrzanych substancji zakończyło się śmiercią młodych osób.

Producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. Często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko, w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy również jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować. Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczch do każdej najbliższej jednostki policji. Apelujemy o rozsądek i rozwagę – zażycie dopalacza może skończyć się tragicznie. Pomyślcie o sobie i swoich bliskich.
Zabezpieczony przez policjantów „Mocarz” ma postać zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia. Przeprowadzone badania wykryły w nim syntetyczne kanabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołuje marihuana i haszysz, tyle, że nawet kilkaset razy silniejsze. Efektem ich zażycia są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek. Zagrożona jest szczególnie młodzież, u której po przyjęciu tych substancji najczęściej dochodzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Badania wskazują na dwukrotnie większe zagrożenie wystąpienia psychozy schizofrenicznej. Uważa się, że stosowanie kanabinoidów w okresie dojrzewania i rozwoju mózgu sprzyja późniejszemu pojawianiu się zespołów psychotycznych i zaburzeniom pamięci. Używanie kanabinoidów skutkuje ostrymi zmianami w układzie oddechowym ze stanami zapalnymi, kaszlem oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli oraz zaburzeniami funkcji układu krążenia, zagrażającymi szczególnie osobom z niedokrwienną chorobą serca.
Prosimy, aby rodzice zwracali szczególną uwagę, czy opisane efekty zachowania po dopalaczach nie występują u ich dzieci. Podobnie, jak znaleziony w mieszkaniu, czy ubraniu dziecka susz roślinny, może to być sygnałem, że zażywają dopalacze lub inne środki odurzające. Wtedy, aby zapobiec najgorszemu, konieczna jest właściwa i szybka reakcja.

Od początku roku, do brzeskiego szpitala trafiło już ponad 30 osób zatrutych dopalaczami.

źródło: Komenda Główna Policji

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA