Polscy artyści mieszkający za granicą najechali na Zamek Piastów Śląskich

0

W tym roku organizatorzy Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki  przygotowali aż cztery koncerty konkursowe kulturalnego wydarzenia. Pierwsza impreza odbyła się dziś (7 czerwca) na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.


– Ci artyści chcą do nas przyjeżdżać. Przyjechali z Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec… z całej Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, czy Australii. Wszyscy chętnie nas odwiedzają, zainteresowanie jest niezwykle duże. Ten festiwal promuje Opolszczyznę i miasta, które przyjmują naszych gości. Oczywiście już myślimy o kolejnej edycji. Starosta brzeski jako jeden z pierwszych podał nam rękę. Znakomicie odczytał, że takie wydarzenie jest ważne i godne wsparcia. Życzyłabym sobie, aby inni włodarze prezentowali taką postawę – mówi inicjatorka festiwalu Halina Nabrdalik, prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Kolejne trzy dni polonijnych występów odbędą się w Gogolinie, Otmuchowie i Korfantowie. W Brzegu śpiewano piosenki patriotyczne.

– To już drugi Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w powiecie brzeskim. W ubiegłym roku wyszło znakomicie, więc kontynuujemy to dzieło. A cel jest rozmaity, przede wszystkim integracja środowisk polonijnych. Przybyli do nas artyści z 12 krajów. Są to ludzie, którzy pielęgnują polską kulturę i historię w krajach, w których przebywają. Niektórzy są u nas po raz drugi i miło wspominają wizyty na Zamku Piastów Śląskich – mówi Krystian Ławreniuk, rzecznik prasowy brzeskiego starostwa.

Dodajmy, że patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Współorganizatorem Festiwalu jest Radio Opole, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Urząd Miejski w Gogolinie, Urząd Miejski w Otmuchowie, Urząd Miejski w Korfantowie oraz Urząd Miasta Opola.