„Skrzydła Wolności” – mural poświęcony żołnierzom niezłomnym

0
fot. Anna Glińska

W środę, 7 listopada na jednej z kamienic przy ulicy Oławskiej w Brzegu odsłonięty został pamiątkowy mural z wizerunkiem żołnierzy niezłomnych.


Choć wizerunek przedstawia tylko sześciu niezłomnych, to upamiętnieni zostali wszyscy ci, którzy do końca walczyli o wolną Polskę. Dla nich wojna nie skończyła się wraz z pokonaniem hitlerowskich Niemiec. Walczyli dalej o niepodległość. Ginęli w mroku i ciemności, a ci, którzy ich mordowali, wraz z ich istnieniem chcieli wymazać pamięć narodu o swoich bohaterach.

Aby pielęgnować tę pamięć, Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało konkurs plastyczny pod hasłem „Wierni Przysiędze”. Zaproszeni do niego zostali uczniowie klas mundurowych, a zwyciężczynią została Violetta Rusnarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Jej projekt pod nazwą „Skrzydła Wolności” znalazł się właśnie na ścianie budynku nieopodal Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Oławskiej.

W uroczystości odsłonięcia muralu obok burmistrza Brzegu oraz przedstawicieli szkół i instytucji uczestniczyli dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Artur Gałecki i dowódca 1. Pułku Saperów w Brzegu płk dypl. Marek Golan. W asyście kompanii honorowej brzeskiego pułku nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Na ścianie przedstawione zostały postaci Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielorza, Henryka Flame, Łukasza Cieplińskiego, Hieronima Dekutowskiego i Danuty Siedzikówny. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Inwencja” i st. szer. Karoliny Sałatkiewicz z Klubu Wojskowego 1 Pułku Saperów w Brzegu pod kierunkiem artystycznym Jany Koronkiewicz oraz Orkiestry Wojskowej z Wrocławia.

Odsłonięcie muralu przy ulicy Oławskiej wpisało się w brzeskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

tekst : R.O.
zdjęcia : Anna Glińska