„Kotwica pokoleń” – młodzież przeprowadza wywiady z bohaterami i świadkami historii

0
Reklama

Młodzież z grupy „Niezapomniani – Inicjatywa Brzeskiej Młodzieży Patriotycznej” chce upamiętnić brzeskich bohaterów. Stworzyła serię filmów, pn. „Kotwica Pokoleń”. W odcinkach serii wysłuchać można historii opowiadanych bezpośrednio przez świadków wydarzeń z przeszłości. W Internecie opublikowany pierwszy wywiad.


Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Szymon Kozieja – brzeski miłośnik historii, który razem ze swoimi znajomymi dostrzegł problem coraz mniejszego kontaktu młodych z uczestnikami i obserwatorami ciężkich wydarzeń z przeszłości takich jak np. II Wojna Światowa. Projekt „Kotwica pokoleń” stał się tym samym platformą komunikacji międzypokoleniowej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pierwszy wywiad młodzież przeprowadziła z Józefem Julianem Jamrozem. Pan Józef jako dziecko był gońcem 27. Wołyńskiej Dywizji Armii. Przekazywał bardzo ważne przesyłki – pokonując wszelkie trudności i podejmując olbrzymie ryzyko, by pomóc konspiracji. Był także świadkiem straszliwych zbrodni dokonanych na terenie Kresów Wschodnich.
Wywiad opublikowano w Internecie – na łamach portalu Youtube i każdy może go obejrzeć pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=vQGO4a_MoKo.

Jak podkreślała młodzież, wszystkie przeprowadzone w czasie letnich wakacji rozmowy były bardzo wzruszające, a starsze pokolenie bardzo ciepło przyjęło młodych ludzi w swoich domach. Film główny – przedstawiający pokrótce losy każdej postaci również znajduje się na platformie YouTube, pt. tytułem „Kotwica Pokoleń – wywiady z bohaterami i świadkami historii”. Przez najbliższe miesiące będą publikowane wywiady indywidualne z każdą z tych osób.

W projekcie wzięło udział wiele stowarzyszeń i osób prywatnych, w tym m.in.: Stowarzyszenie Odra Niemen, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Brzeg, Koło Terenowe Związku Sybiraków w Brzegu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Brzegu, DDesigner oraz wolontariusze: Barbara Bednarek, Marta Dukat, Małgorzata Krych, Justyna Kozioł, Wiola Rusnarczyk, Magdalena Augustyn, Żaneta Opioła, Dawid Rudnicki, Michał Mruczyński i Krzysztof Pawlak. Za wsparcie merytoryczne projektu odpowiedzialni byli brzescy historycy: Piotr Medyński z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Wiktor Krzewicki.

Reklama