Saperskie zimowisko, czyli przygoda w środku zimy

0
fot. Klub 1 BPS

Rozrywka i edukacja – to cele, jakie przyświecały organizatorom saperskiego zimowiska, jak co roku przygotowanego przez Klub Wojskowy 1. Pułku Saperów w Brzegu. Jego uczestnicy mieli okazję zobaczyć niezwykłe miejsca, poznać niezwykłych ludzi i uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach.


Jednym z takich niezwykłych miejsc była wytwórnia bombek choinkowych w miejscowości Krośnice w Dolinie Baryczy. Dzieci i młodzież na własne oczy mogły zobaczyć, jak przebiega proces produkcji, srebrzenia i malowania bombek. Najbardziej dziwiły ich kształty. Od tradycyjnych okrągłych, poprzez różnego rodzaju owoce, mikołaje czy gwiazdki po modele samochodów, wozy strażackie i karetki pogotowia. Odgadywały postaci z bajek namalowane na bombkach, a na koniec mogły spróbować swoich sił w ozdabianiu szklanych jajeczek wielkanocnych.

Innym niezwykłym miejscem było wrocławskie Movie Gates. To filmowa wystawa, na której można zobaczyć oryginalne stroje z filmów o Jamesie Bondzie, kostium Obcego, czy hełm Magneto. Są tam też stroje i rekwizyty popularnych aktorów – Toma Cruise`a, czy Brada Pitta, a z polskiej kinematografii – stroje z filmu „Czterej pancerni i pies”, czy „Sami swoi”. Część wystawy poświęcona jest też złudzeniom optycznym uzyskiwanym przy pomocy luster. Można zobaczyć niekończącą się studnię i tunel nieskończoności. Zwiedzanie zakończyło się wykładem „szalonego naukowca”, który prezentował właściwości płynnego azotu, a każdy z uczestników mógł spróbować, jak smakują chrupki kukurydziane mrożone w ciekłym azocie.

W programie zimowiska znalazły się też wyjazdy do kina i do teatru. W opolskim kinie „Helios” dzieci zobaczyły film „ O psie, który wrócił do domu”, a we wrocławskim Teatrze Lalek spektakl „Piękna i Bestia”. Poza tym we Wrocławiu uczestnicy zimowiska odwiedzili „Arenę Gigantów” – salę zabaw z przeróżnymi dmuchańcami, a w Kurzniach nieopodal Brzegu – leśniczówkę i las w zimowym wystroju, gdzie podczas przejażdżki traktorem mogli się dowiedzieć o zwierzętach tam mieszkających i zwyczajach łowieckich. Na koniec było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zdjęcie i bombkę z własnym imieniem.

Dzieci z zimowiska serdecznie dziękują dowódcy jednostki płk. dypl. Markowi Golanowi i ppłk. Krzysztofowi Jaroszkowi za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Dziękują też opiekunom – Janie Koronkiewicz, Annie Glińskiej, Joannie Watras, Elżbiecie Skrzypczyńskiej i Rafałowi Ochocińskiemu za zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży i zabawy.

Tydzień ferii zimowych szybko minął, a atrakcje przygotowane przez opiekunów sprawiły, że były to niezapomniane przeżycia.

R.O.