IV Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek [fotorelacja]

0

W jednej z sal Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się w sobotę (30 marca) czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Tortów, Ciast i Ciasteczek. Podobnie jak w poprzednich edycjach tematem przewodnim Festiwalu są zamki, pałace i dworki. W tym roku dodano kategorię dotyczącą legend, podań i mitów Stobrawskiego Szlaku (w poprzednich edycjach były to kościoły oraz herby).


W tegorocznej edycji bierze udział 20. cukierników! Wśród nich 8. zaprezentowało pałace z województwa opolskiego, pozostali poprzez miłość do słodkości starali się przybliżyć odwiedzającym wystawę legendy, podania i mity.

Przygotowałam na dzisiaj tort przedstawiający smoka – postać z legendy Smogorzewskiej. To fantastyczne stworzenie odwiedzało Namysłów i pobliskie wioski. W tworzeniu tortu zadziałała cukiernicza wyobraźnia, smok powstawał etapami przez dwa tygodnie. Najpierw trzeba było stworzyć formę, która po wystygnięciu była obkładana masą cukrową, a na samym końcu smok został udekorowany. Do zrobienia tortu użyłam takich materiałów cukierniczych jak czekolada, pianki jojo i ryż preparowany –  wyjaśnia Jolanta Mierzwiak z Nysy.

Kryteria oceny są bardzo różne. Do najważniejszych należało realistyczne odwzorowanie, ale również wykorzystanie technik cukierniczych, czystość i precyzyjność wykonanej pracy – wyjaśnia Renata Churá, sędzia z Czech.

Na przybyłych gości odwiedzających Festiwal organizatorzy, oprócz możliwości zobaczenia cukiermistrzowskich dzieł sztuki, przygotowali liczne pokazy zdobienia i dekorowania. Głównym punktem imprezy była prezentacja Ewy Drzewickiej – sędziego w konkursach międzynarodowych, trenera w szkole kulinarnej, a także medalistki w międzynarodowych konkursach.

W tym roku nasz Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją, sala pęka w szwach. Nie będę ukrywała, że bardzo nas i mnie to cieszy, bo Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek jest moją „perełką”! Pomysł na organizację takiego wydarzenia narodził się na jednej z imprez w Poznaniu, gdzie promowaliśmy pakiety turystyczne. Uważam, że jest to innowacyjna forma promocji, myślę że jedyna w województwie opolskim, a nawet w kraju – mówiła Jadwiga Kulczyca, jeden z głównych pomysłodawców i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Tortów, Ciast i Ciasteczek, prezes Lokalnej Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak

Organizatorem imprezy jest Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Opolskiego, Grupa Azoty, Muzeum Piastów Śląskich i Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Wyniki konkursu:

Grand Prix Festiwalu – Nagroda Publiczności: „Legenda Smogorzowska” – Jolanta Mierzwiak

Kategoria zamki, pałace i dworki:

I miejsce – Pałac w Ziemiełowicach – Joanna Hofbauer

II miejsce – Pałac w Kopicach – Jolanta Mierzwiak

III miejsce – Zamek w Niemodlinie – Irena i Edward Zawadzcy

Kategoria legendy, podania i mity Stobrawskiego Zielonego Szlaku:

I miejsce – „Legenda Smogorzowska” – Jolanta Mierzwiak

II miejsce – Legenda „Jak kobieta i dziecko umknęły wodnikowi” – Agnieszka Spławińska

III miejsce – Legenda „Wodniki w Czarcim Stawie” – Agnieszka Tymecka