Koncert Aleksieja Orłowieckiego w brzeskim Zamku

0

Znany rosyjski muzyk wystąpi przed brzeską publicznością już w sobotę (6. kwietnia) o godz. 18:00. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Wieczory Lisztowskie”. W programie recitalu fortepianowego znalazły się m.in. utwory R. Schumanna, P. Czajkowskiego i F. Liszta.


Aleksiej Orłowiecki jest wybitnym pianistą, pedagogiem, kompozytorem i dyrygentem. Od ponad 29 lat w znaczący sposób współtworzy wizerunek Towarzystwa im. F. Liszta jako solista corocznych cykli koncertowych (ponad 100 recitali i 4 koncerty symfoniczne), juror wszystkich krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz jako profesor 25 międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych (z udziałem ponad 700 uczestników z 31 krajów) i wszystkich kursów ogólnopolskich dla pedagogów i uczniów ok. 70 polskich szkół muzycznych). W uznaniu szczególnych zasług dla polskiej dydaktyki pianistycznej Towarzystwo im. F. Liszta nadało mu godność Członka Honorowego.

Artysta jest absolwentem (1984 r.) i wykładowcą Konserwatorium Petersburskiego (do 1996 r.). Studia pianistyczne odbył pod kierunkiem Grigorija Sokołowa, którego następnie został asystentem. Studiował również kompozycję oraz dyrygenturę operową i symfoniczną (u J. Falika i I. A. Mussina). Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną (pianistyczną i dyrygencką). Jego obszerny repertuar obejmuje utwory od okresu baroku do współczesności, najchętniej gra jednak dzieła Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Beethovena.

W roku 1991 nagrał w Holandii na fortepianie Erarda z epoki Liszta dwie płyty kompaktowe z utworami tego kompozytora, kilka lat temu ukazała się w Sankt Petersburgu jego kolejna płyta z nagraniami utworów J. S. Bacha, F. Chopina, E. Griega, S. Rachmaninowa i M. Ravela. W Polsce zostały wydane przez Towarzystwo im. F. Liszta dwie CD z nagraniami z recitali A. Orłowieckiego we Wrocławiu w latach 1997-2018.

Jego dorobek kompozytorski obejmuje ponad 50 kompozycji – są to utwory fortepianowe, kameralne i symfoniczne (m. in. Wariacje na fortepian i orkiestrę oraz „Bachanalie na skrzypce, wiolonczele i orkiestrę smyczkowa”). Większość twórczości przeznaczona jest jednak do wykonywania przez pianistów oraz przez różnego rodzaju zespoły kameralne.

Dla przypomnienia, recital Aleksieja Orłowieckiego odbędzie się w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu już w sobotę (06.04) o godz. 18:00. W programie koncertu znalazły się utwory takich twórców jak: P. Czajkowski, W.A. Mozart, A. Skriabin, E. Granados, F. Liszt oraz R. Schumann. Słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski. Wstęp wolny.

Fot. – materiały TiFL we Wrocławiu.